Ekosistem Nedir Kısaca

Canlı ve cansız herşeyin yer yüzünün birer parçası olduğunu biliyoruz bu varlıkların bir araya gelmesine kısaca ekosistem denmektedir. Sistem okadar güzel işlemekteki canlı ve cansız varlıkların her birinin ayrı ayrı görevleri vardır.
Ekosistem'de yaşayan bütün canlıların ve cansız varlıkların ayrı görevleri bulunduğunu biliyoruz izlemiş olduğumuz bir çok belgesel'de ekosistemin nasıl işlediği anlatılmakta örneğin hayvanların en tehlikelisinden en zayıfına kadar canlılara bu sistem üzerin'de görev verilmiştir. Aşşağıda sizler için hazırlamış olduğum konuda ekosistem hakkın'da 3 örnek verilmiştir buyrun yazımızı okuyalım.

Ekosistem nedir 

Öncelikle iki tip ekosistem vardır bunlar; Su ve kara ekosistemidir. Denizlerde ve nehirlerde yaşayan canlılar su ekosistemine, karada yaşayan canlılar ise kara ekosistemine dahildir. Ekosistemin bütünlüğünü oluşturmasında abiyotik ve biyotik olarak ikiye ayrılmaktadır. Abiyotiğin açılımı cansiz varlıkaların tanımıdır.

Cansız varlıklara örnek verecek olursak; hava, su, iklim, toprak gibi vb. şeylerdir. Biyotiğin açılımı ise canlı varlıkların tanımıdır. Canlı varlıklara örnek verecek olursak; tüketiciler, üreticeler ve ayrıştırıcılardır. Bu iki unsur doğanın parçası olan canlı ve cansız varlıklar ekosistemi tamamlamaktadır. İsterseniz bir kaç açıklayıcı örneklerle ekosistem nedir daha iyi anlamış olacağız. 

Ekosistem Örnek 1
Doğada yaşayan bütün canlıların dolaylı, dolaysız bir biriyle ilişkisi vardır. Herhangi bir alanda canlı ve cansız varlıkların bulunduğu çevreye ekosistem diyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğim gibi canlı varlıkalar hayvanlar, ayıştırıcılar ve bitkilerdir. Cansız varlıkalar ise hava, su ve topraktır.

Ekosistem Örnek  2
1-Cansız varlıklar
2-Birincil üreticiler
3.Tüketiciler
4-Ayrıştırıcılar

Bu saymış olduğumuz 4 ana bileşen ekosistemi meydana getirmektedir. İzlemiş olduğumuz belgesellerde hayvanların belirli bölgelerde yaşadığını ve canlı, cansız bütün varlıkların ekosistem içerisinde toplandığını görmekteyiz.

Toprak suyla bütünlşerek bitkiler çıkarmakta bu bitkilerden canlı varlıklar besin kaynağını gidermekte aynı zamanda canlılarında hayatta kalmak için bir birinden yararlanması gibi olayların hepsi ekosistemin birer parçasıdır.

İnsanlarda yaşamış olduğu sistem içerisinde ekosistemin bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Kısaca şöyle tanımlayalım yazımızı bitirelim dünyadaki herşey canlı veya cansız bunlar bir zincirin halkasıdır bu zincirde ekosistemi oluşturan durumdur.

Yorumlar

  1. Hmm guzel ornekler hocam.
    Devam edin seviyorum bu siteyi.
    Bu arada adim Speedart degil

    YanıtlaSil

Yorum Gönder