EGZAMA NEDİR? NEDEN OLUR? ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Egzama bir diğer adıyla dermatit günümüzde en çok karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Egzama nedenleri ve tedavisi ile ilgili net bir bilgi olmayan ve hastalık değil hastaya göre neden araştırılıp ona göre tedavi yapılması genellikle uygun görülen bir hastalıktır.
EGZAMA NEDİR? NEDEN OLUR? ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Egzama Nedir?

Deri üzerinde kızarıklık, sürekli kaşıntı, kabarcık oluşumu ve buna bağlı şişme gibi belirtiler gösteren, daha çok psikolojik,  çevresel ( hava kirliliği gibi) ve alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Egzama çeşitleri?

Egzamayı en iyi tanımlayan ifade olan deri üzerinde oluşan kızarıklık ve şişmelerdir ve çeşitleri de bu isme göre verilebilir. Bunlar;

Kontakt Dermatit: Cildin direk olarak reaksiyon gösterdiği cisme dokunması ile oluşan egzamadır.

Atopik Dermatit(Alerjik Egzama) : Vücudun alerjik reaksiyon gösterdiği maddeye cildin uzun süre maruz kalması ile oluşan egzamadır.

Varikoz Dermatit (Varisli Egzama) : Genelde orta yaş ve üstünde görülen ve bacaklarda diz altında oluşan varisli bölgelerde bulunan cilt kısmının deri özelliği kaybetmesi olarak görülür. Kan Dolaşımın Durduran Egzama da tedavi edilmediği sürede görülebilir.

Dairemsi Egzama: Adında alışabileceği gibi egzamalı bölgenin dairesel olarak toplanması ile görülür.

El Egzaması: Sadece el üzerinde görülen çok el yıkama ve hava şartlarına bağlı olarak belirebilen egzama çeşididir.

Numuluer Egzama: Mantar enfeksiyonu ile görülen egzama çeşididir. Mantar enfeksiyonu dışında vücudun çeşitli bölgelerinde bulunabilir.

Seboreik Egzama: genelde kafada görülen egzama eşitidir ve diğer egzamalara göre daha yağlı bir görüntüsü vardır.

Kronik Simpleks Liken: Uzun süreli kaşınma sonrası o bölgede oluşan egzama çeşididir.

Egzama Tedavisi Nasıldır?

Egzama tedavi edilirken yapılabilecek başlıca şey kaşıntılı bölgenin kaşınmasını önleyebilmek çünkü zaten deforme olmuş bir bölgeyi kaşıyarak daha çok zedeleyebilir. Bunun için hekiminize de danışarak eğer bir sakıncası yoksa soğuk su veya soğuk kompres uygulaması yapılabilir.

Eczanelerden alabileceğiniz kortizon içermeyen nemlendiricileri de kullanabilirsiniz.

Dermatit/ egzama olduğunu düşündüğünüz bir sıkıntınız var ise mutlaka bir dermatoloğa danışmanız gerekmektedir. Çünkü her ne kadar çoğu zaman sadece görüntü itibari ile rahatsız etmiş olsa da nedeni araştırıp ona çözüm uygularsanız kesin çözüm bulmuş olursunuz. Hastalığın ana kaynağı alerjiye, cilt kurulluğa mantar enfeksiyonuna yada strese bağlı olabilir.

Yorumlar