BEN NEDİR? BEN ALDIRMAK ZARARLIMIDIR?

Birçoğumuz cilt sorunu yaşamaktayız. Bu yaşadığımız cilt sorunlarından biriside ben sorunudur. Daha doğrusu ben uzmanlar açısından aslında bir cilt sorunu değildir. Ama kişiler için özellikle yüzde olup görünüşü etkilediği durumlarda kişide özellikle özgüven problemi yaratmaktadır. Bu durumda kişiler sosyal aktivitelerinde hatta iş ve okul hayatlarında bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedirler.
BEN NEDİR? BEN ALDIRMAK ZARARLIMIDIR?

Gelelim ben nedir sorusunun cevabına,

Ben vücudumuzun herhangi bir yerinde çoğunlukla doğuştan ortaya çıkan genel olarak oval yapıda kahverengi renkli herhangi bir risk faktörü oluşturmayan iyi huylu oluşumlardır.
Vücudumuzdaki benler zaman zaman siyah noktalar ile karıştırılmaktadırlar. Fakat biraz öncede bahsettiğim gibi benle çoğunlukla doğuştan olurlar. Siyah noktalar ise güneş de çok fazla kalınması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Benler ne zaman çıkar,

Daha öncede bahsettiğimiz gibi genel olarak doğuştan ortaya çıksalar da özellikle ergenlik döneminde çok fazla ortaya çıkmaktadırlar. Bu anlamda genetik yatkınlığı olan kişilerde daha çok çıkar ve çıkan ben ömür boyu kalıcı olabildiği uzmanlarca kanıtlanmıştır. Çıkan benler deriden kabarık, düz, kıllı veya kılsız şekilde oluşum gösterebilmektedirler.

Ben aldırmak tehlikeli midir?

İleri yaşlarda daha fazla ortaya çıkan ben sorununda tedaviye geçmeden önce ben üzerinde araştırma yapılmalıdır. Çünkü benler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. O yüzden de ben üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce ben üzerinden bir araştırma yapılarak iyi huylumu kötü huylumu olduğu tespit edildikten sonra ben üzerinde operasyon yapılabilmektedir. Ayrıca yine ben alındıktan sonrada mutlaka biyopsiye gönderilerek benin iyi huylu olduğu netleştirilmelidir.

Ben aldırma işlemi yaklaşık otuz dakikalık lokal anestezi yapılarak uygulanan bir işlemdir. Ben alındıktan sonra alınan yerde oluşan yara özel dikişlerle kapatılmaktadır. Benin oluştuğu noktaya göre çok az iz kalabilmektedir.

Özellikle yanak, dekolte bölümü, burun sırtı gibi bölgelerde çok az da olsa lekeler kalabilmektedir. Bu yüzden ben aldırma operasyonunun işinin uzmanı bir estetisyen tarafından uygulandığı takdirde en az lekeyle sorun çözülebilmektedir. Bununla birlikte lazer, yakma ve koter uygulamaları ben üzerinde araştırma yapılamayacağından uygun görülmez. Son olarak şunu belirtelim ben aldırmak kanser oluşumuna neden olmamaktadır.

Yorumlar