BAŞLICA BASUR BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR

Kuşkusuz en rahatsız edici ve acı verici hastalıklar arasında basur yerini almaktadır. Neden rahatsız edici ve acı verici çünkü basuru olan kişi bende basur var diye kimseye diyemez diyemediği gibide tedavisi için kolay kolay doktora başvuramaz aslında bunlar yanlış davranışlardandır. Konu sağlık olduğunda mutlaka tedavisi için doktora başvurmak gerekir.
BAŞLICA BASUR BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR
Evet bu konumda sizlere kısaca basur belirtileri nelerdir bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi basurun iki çeşiti bulunmaktadır bunlar; iç basur ve dış basur olarak iki ayrılmaktadır. Bir çok basuru olan kişi ise kendisinde iç basur mu? ya da dış basur mu? var bilmez.

Öncelikle iç basur dan kısaca bahsedelim. İç basur makatın içerisinde olduğu için gözle görülemez. İç basur belirtileri büyük tuvaleti yaparken belli olur çünkü içeride şişen damarları dışkının zorlaması sonucu kanamalar ortaya çıkarak ve de ağrıların kanama sonrası şiddetlenmesi sonucu belirtiler ortaya çıkar.

Dış basurun ise iç basura göre gözle görülme imkanı daha yüksektir çünkü anüs çevresine çok yakındır. Tahriş olan dış basurda ortaya kaşıntı ve kanama gibi sorunlar çıkar.

Basur belirtileri nelerdir?

Yaygın olarak basur hastalığının belirtileri şunlardır; kaşıntı, ağrı, rahatsızlık, şiddetli ağrılar ve kanamalardır.

Kaşıntı iç basurun belirtisi olabilir. Rektum içindeki damarların şişmesi sonucu mukusa benzeyen sıvının sızması sonucu anüs çevresindeki derinin tahriş olmasına neden olarak ortaya kaşıntı sorunu çıkmaktadır.

Damarların şişmesi sonucu ve şişen bu damarlara kasların basıncı sonrası ağrılar ortaya çıkar.

Basurun büyüklüğüne göre değişen damarların şişmesi sonucu kalın bağırsağın son kısmına baskı yapması sonucu ortaya tuvalete çıkma isteği gibi rahtsızlık çıkar hatta tuvalletten yeni çıktıysanız bile bu his gerçekleşebilir.

Bu makalemizden de Basur (Hemoroid) Nedir? Nedenleri Ve Tedavi Yolları Nelerdir? okuyabilirsiniz.

Eğer şiddetli ağrı var ise damarların şişmesi ve sıkışması sonucu kan akışının durması nedeniyle şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır.

Tuvalet kağıdında ya da iç çamaşırın üzerinde kan var ise şişen damarların basınca maruz kalması nedeniyle kanamaya neden olması durumunda ortaya çıkar. Ayrıca dışkıda bile kanama belirtisi görebilirsiniz.

Yorumlar