ANİ KİLO KAYBI NEDENLERİ NELERDİR?

Fazla kiloların kurtulmak ve fit bir görünüme sahip olmak herkesin amaçları arasında bulunur. Bazı insanlar spor yaparak bazıları diyet yaparak bazıları da hem spor hem diyet yaparak kilolarından kurtulabilirler.
ANİ KİLO KAYBI NEDENLERİ NELERDİR?
Ancak hiç bir şey yapmadan kilonuz düşmekteyse ve ani bir düşüş göstermekteyse bunun altında cok ciddi bir sağlık sorunu yatabilir. Bu nedenle hemen bir doktora gözükmenizde fayda vardır. Peki ani kilo kaybı nedenleri nelerdir? Bu sorunun cevaplarını sizlere maddeler halinde verelim.

•    Kanser ani kilo kaybı yaşamanıza neden olabilir. Tümör nedeniyle metabolizma gereğinden fazla hızlanır ve çok hızlı kilo kaybına neden olur. Bu nedenle doktora görünmeniz gerekir.

•    Kronik İshal kilo kaybı yaşamanıza neden olabilir. Yanlış ve uygunsuz bir gıda tüketildiği zaman vücuda virüs alınabilir. Bu virüslerin neden olduğu ishal 4 haftadan uzun süre devam ederse artık o kişi kronik ishal olmuş olarak kabul edilir. Bu hastalığın tedavisi antibiyotiklerle mümkün olsa da 4 haftadan uzun süren ishaller ani kilo kaybına neden olur.

•    Depresyon ani kilo kaybetmenize etken olabilir. Bunun istisnai durumları gözükse de genelde depresyon kilo kaybına yol açar. Sürekli olan üzüntü ve ilgisizlik hissi depresyonla birlikte iştah kaybına yol açar. İstisnai durumlar olduğunu söyledik. Burada istisnai durum ise bazı bünyelerde aşırı iştah olarak tanımlanabilir.

•    Yeme bozuklukları sizin ani kilo kaybınıza neden olabilir. Bazı kişiler yediği yemek miktarını ve aldığı kiloları takip altına alır ve takıntılı bir duruma gelmesine neden olur. Bu nedenle yediklerini kusma, kendini yemekten alı koyma, hiç yemek yememe, uzun süre yorucu sporlar yapma gibi durumları yemek alışkanlığını bozabilir. Bu durum ise ani kilo kaybına neden olur. Genelde genç kızlar duygusal düşüncelerini önlemek ve böyle düşüncelere kapılmamak adına bu  yöntemi uygularlar. Ancak çok ciddi sorunlara yol açabilen bu durum çok geç kalınmadan tedavi edilmelidir.

Bu yazımızıda okuyabilirsiniz: ANİ KİLO KAYBININ NEDENLERİ SAYMAKLA BİTMİYOR

•    Peptik ülser yemek bozukluğuna ve ani kilo kaybına neden olur. İnce bağırsak, midenin üst kısmı ve yemek borusunda oluşan yaralar peptik ülser olarak isimlendirilir. Bu yaralar kullanılan ilaçların gereğinden fazla kullanılmasıyla ya da bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Bu hastalığın belirtileri arasında kan kusma, ani kilo kaybı ve dışkıda görülen koyu renk kan gösterilebilir. Bu hastalık ile beraberinde yas tutma, stres, iş değiştirme gibi problemler ani kilo kaybına neden olabilir. Ancak bu belirtilerin hiç biriyle ani kilo kaybı yaşamadıysanız, farklı bir nedeni olabilir. Bu nedenle doktora gitmek ihmal edilmemelidir.

Yorumlar