SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ!

Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen kış ayları ve soğuk havalardır. Doğal olarak soğuk algınlığıda soğuk havalarda kendini göstermektedir. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler sık sık hasta olarak soğuk algınlığına maruz kalmaktadır. Hasta olamadan alınacak bazı tedbirler sizin soğuk algınlığına maruz kalmanızı önleyecektir.
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ!

Peki soğuk algınlığından korunmak için neler yapmalıyız?

Aslında yapılması gereken çok şey anlatabiliriz çünkü soğuk havalarda giyinmek kadar beslenme şeklide önemlidir. Sadec beslenme şekline özen göstermekte yetmiyor hijyende önemlidir. Çünkü siz giyiminize ve beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin hijyene dikkat etmezseniz virüsün başkasından bulaşmasına neden olabilirsiniz. İsterseniz soğuk algınlığından korunmak için dikkat edilmesi gerekenlere kısıca göz atalım.
Soğuk havalarda giyisileriniz yaz aylarındaki giyindiğiniz giyisilerden olmamalıdır. Kış elbiselerinizi çıkarın çok kalın ya da çok ince giyinmeyiniz. Giyinme şeklinizi havaya göre ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Cereyan en çok dikkat edilmesi gereken sorunlardan biridir gerek evde gerekse iş yerinizde cereyan yapacak kapı ve peçelerin kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Elleri düzenli olarak yıkayınız bu sayede hijyeni sağlamış olursunuz. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tüketerek vücudunuz hastalıklara karşı güçlü olacaktır. Dengeli beslenmek ve sebze, meyve tüketimine ağırlık veriniz. Bol bol C vitamini içeren besinler tüketiniz. Et tüketimine ağırlık vermeden aşırıya kaçmadan et tüketiniz.

C vitamini içeren gıdalardan bazıları, greyfurt, kivi ve yeşil biber gibi sebze ve meyveler tüketebilirsiniz.

Spor yapmakta beslenmek kadar önemlidir. Spor faaliyetlerine katılın hareket etmek soğu karşı vücudunuzun direncini artıracaktır. Örneğin: yüzmek, futbol, sauna, soğuk duş ve yürüyüş yapmak gibi bir çok spor faaliyetlerini yapabilirsiniz.

Virüslerden korunmak için kalabalık ve kapalı ortamlarda fazla vakit harcamayınız. Hasta kişilerden uzak durunuz tokalaşma ve öpüşme gibi durumlardan kaçının 1.5 metreden fazla yaklaşmayarak virüsün bulaşmasına engel olabilirsiniz.

Strese girmemeye dikkat ediniz. Düzenli dinlenin ve gevşeme hareketleri yapınız.

Bulunduğunuz oda sıçaklığını iyileştirebilirsiniz. Ayrıca petek ya da elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız havayı nemlendirmelisiniz. Odanızı düzenli olarak havalandırınız.

Soğuk algınlığından korunmak için yapılması gereken bazı önemli noktaları sizlere anlatmaya çalıştım. Soğuk algınlığına yakalanmamak için mutlaka uyarılara dikkat etmeliyiz.

Yorumlar