IŞKIN (IŞGIN) OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Farklı coğrafyalarda ışkın, uşkun, ışgın, uşgun, ıçkın, uçkun olarak adlandırılabilen ve son derece faydaları bulunan bitki nelere yararlıdır? Işkın (ışgın) otunun faydaları nelerdir? Işkın neye iyi gelir? Bu soruların cevapları yazımızın devamında olacaktır.
IŞKIN (IŞGIN) OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?
Çoğu kişi tarafından bilinmeyen, bu nedenle çok fazla tüketilmeyen ışkın otu son derece faydalıdır. Bilimsel olarak ışkın otunun yararları kanıtlanmıştır. Doğanın bizlere cömert bir biçimde sunduğu bu bitki doğal şifa olarak nitelendirilmektedir. Hücre yenilenmesine ve gelişimine katkıda bulunan ışkın otu, kanserle mücadelede oldukça önemlidir.

Belirtmek gerekir ki bu bitki bünyesinde kimyasal maddeler taşımaktadır. Bu özelliği ile çok ciddi hastalıkları tedavi ederken kullanılmaktadır. Bünyesinde A, C, B1, B2 ve E vitaminlerini barındırmaktadır. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Türkiye’de doğu bölgelere doğru gidildikçe yetiştiği alanların arttığını gözlemleyebiliriz. Kuzukulağıgiller familyasına ait olan bu bitki Haziran aylarında yetişmektedir. Erzurum ve çevre illeri bu bitki açısından oldukça zengindir. Çok yüksek alanlarda yetiştirilmektedir. Öyle ki bu yükselti 1000 metre ile 4000 metre arasında bulunan bir mesafeyi işaret etmektedir. Işkın otu bir insan boyutlarına kadar çıkabilmektedir. Öyle ki boyu 40 santimetre ile 150 santimetre arasında değişmektedir. Taze olarak tüketilmesi gereken bu bitki kivinin tadına benzemektedir. Yaprakları filin kulağına benzemektedir.

Çiçekleri hoş hoş olduğu için bölge halkı tarafından kesilmektedir. Işkın otunun meyvesi üç köşeli bir yapıya sahiptir. Bazı yerlerde meyve olarak da tüketilmektedir.

Işkın otunun faydaları saymakla bitmez diyebileceğimiz kadar derindir. Ancak şöyle bir sıralama yapmak gerekirse:

1.    Lösemi kanseri  gibi ciddi hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir ve kanıtlanmıştır.
2.    Polifenol açısından son derece zengindir. Bu nedenle oldukça önem taşımaktadır.
3.    Sindirim sistemini rahatlatan ve daha iyi çalışmasını sağlayan bir yapısı bulunur.
4.    Soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen kusma problemini geçirmektedir.
5.    Uçkun otunun faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda şeker ve tansiyon hastalıklarına da iyi gelmektedir.
6.    Dışkı sulandırıcı bir özelliği bulunur ve kabızlığı önler.

7.    Afrodizyak özelliği vardır.

8.    Solunum yolu rahatsızlıklarına son derece iyi gelmektedir. Özellikle astım, bronşit, soğuk algınlığı, nefes darlığı ve grip gibi hastalıklara çare olmaktadır.

9.    Dışkılama sorunu olanlar için birebirdir. Özellikle hemoroid, ülser, ishal gibi sorunlara da iyi gelmektedir.
10.    Böbrek sorunlarına, ateşli hastalıklara, yorgunluğa iyi geldiği tespit edilmiştir.
11.    Işkın otu strese de iyi gelmektedir. Aynı zamanda kan şekerini düzenlemektedir.
12.    İştah açıcı bir özelliği bulunur. Bu sayede kilo alma problemi bulunanlar rahatlıkla sorunlarını giderebilirler.
13.    Işkın otunun hamileliğe faydası da bulunmaktadır. Özellikle hamilelik sonrası dönemde oluşan lekelere çare olmaktadır.
14.    Kolesterolü düşürür, kalp ve damar sağlığına çok iyi gelir.

Işkın otunun faydaları hakkında sayacaklarımız bunlarla da sınırlı değildir. Ancak temelde bunları uçkun otunun yararları olarak gösterebiliriz. Tüm bu etkiler kanıtlanmıştır.

Yorumlar