Piramitler Nasıl İnşaa Edildi?

Mısır piramitleri tarihi olduğu kadar inşaa edilişi ilede merak uyandırmaktadır. Piramitler nasıl inşaa idildi? sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağım. Pramitler inşaa edilirken yaklaşık bir piramit inşatında binlerce işci çalıştığı söylenmekte bunun yanısıra yirmi yıl kadar sürdüğü matematiksel olarak söylenmektedir.

Piramit inşaa edilirken büyük taş blokları kullanılarak yükseltildikce rampa yükseltilerek genişleme ve uzatılarak yapılmıştır. Piramitlerin değişik özellikleri olduğu gibi bazılarının dış yüzeylerinde çıkıntı olmadığı gibi düz yapılardan oluşmaktadır. Zoser piramidi ilk inşaa edilen piramitlerden olup isminde anlaşıldığı gibi kral Zoser için İmhotep tarafından yapılmıştır.

Zoser piramidinin genişliği 547.278 m olduğu gibi bir duvarla çevrilmiştir. Duvarın içerisindeki alanda dış yüzeyleri ince ve işlemeli süslü yapılar kullanılmış. Mısır piramitleri hakkında detaylı bilgi almak için hazırlamış olduğumuz Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir? Özellikleri Nelerdir? makalemize bakabilirsiniz. Bu konumuzda kısaca özet bilgi paylaştık aradığınız bilgiyi yukarıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok