Mandalinanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

Mandalina Özellikleri

Mandalinanın ÖzellikleriMandalinanın familyası turunçgillerdir.Başlıca türleri bunlardır:Adi ( bilinen,bidik anlamında) mandalina (citrus reticulata),satsuma (c.unshiu),king (c.nobilis),akdeniz mandalinası (c.deliciosa).
Mandalina ağacı 3-5 metre boylarında,portakal ağacından biraz daha küçük ağaççıklardır.Kışın yapraklarını dökmez.Uzunca,sivri uçlu yaprakları ve beyaz çiçekleri vardır,Meyveleri yumurta iriliğinde, ama basık-küremsi biçimli,turuncu kabuklu ve bol sulu bir meyvedir.Ekim ayından başlayarak olgunlaşmaktadır.

Mandalina Nerelerde ve Nerde Yetişir

Ülkemizde ençok akdeniz ve ege kıyılarında yetiştirilir.Bir miktarda doğu karadeniz kıyılarında yetiştirilmektedir.Türkiye'nin,önemli dışsatım yani ihraç ettiği ürünlerden birtanesidir.

Başlıca Neler Yapılır

Taze mandalina tüketimini başlıca ,reçel,marmelat,şerbet ve meyve suyu şeklinde tüketimler izlemektedir.Kabuğundan esans elde edilir.

Faydaları

Mandalinanın vücudumuza faydaları ise C vitamini açısından oldukca zengin olması soğuk algınlıklarına karşı vücutta hastalıklara karşı direnç sağlar.Kanı temizleyici özelliği vardır.Mandalinanın yatıştırıcı etkileride vardır.
sağlıkla ve mutlulukla bir ömür yaşamlar dileğiyle.

Hiç yorum yok