MANDALİNANIN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Mandalina, turunçgiller ailesinden bir meyve olup çok sık tüketilen bir meyvedir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.
MANDALİNANIN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?
Mandalina içerinde bulunan C vitamini nedeni ile oldukça faydalıdır. Oldukça da tatlı bir meyvedir. Mandalina, daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Akdeniz iklimi gibi ılıman bölgelerde yetişmekten hoşlanır. Mandalina meyve olarak tüketilebildiği gibi birçok alanda da kullanılmaktadır. Kozmetikten ilaç sanayisinde ilaçları tatlandırmak için de kullanılmaktadır.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina, C ve E vitamini açısından çok faydalı bir meyvedir. Başta grip ve soğuk algılığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde oldukça faydalıdır. Direk yenen ya da suyu çıkarılarak tüketilen mandalinanın faydaları saymakla bitmiyor. Mandalinanın başlıca faydaları şu şekildedir;

•    C vitamini oranı yüksek olan mandalina özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

•    Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan ve vücudun dirençli olmasına yardım eden bir meyvedir.

•    İçerisinde bulunan C ve E vitamini ile cilt sağlığı için faydalıdır.

•    E vitamini açısından zengin olması da saçlar için faydalı bir meyve olduğun göstermektedir.

•    Kanserden koruyan meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle karaciğer kanserine faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

•    Kolesterolü de dengelemek gibi bir özelliği vardır. Özellikle kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

•    Kan basıncını düzenleyerek damar tıkanıklığını önler.

•    Kilo vermek içinde oldukça etkilidir. Tok tutma özelliği ile diyet listelerinde bulunması gereken bir meyvedir.

•    Bağırsakları düzenler ve sindirim sistemi hastalıkları ile savaşır.

•    Ciltte meydana gelen yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Mandalina, yukarıda da belirtildiği gibi çok faydalı bir meyvedir. Fakat aşırı tüketimi sorun yaratabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan sık tüketilmesi gerekir.

Mandalina Nasıl Tüketilir?

Sağlık deposu mandalina, farklı şekillerde tüketilmektedir. Özellikle meyve olarak ve mandalina suyu olarak tüketilmektedir. Mandalina, kışın vazgeçilmez meyveleri arasındadır. Taze sıkılmış mandalina suyu kahvaltı masalarını baş tacıdır.

Özellikle çocuklar mandalinanın suyunu daha çok sevmektedir. Mandalina tatlı ve pastalarda da kullanılmaktadır. Dondurmalarda da kullanılan mandalina çok iyi bir tatlandırıcıdır. Mandalina aynı zamanda kişisel bakım için kullanılan kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı ilaçlarda tatlandırıcı olarak da kullanılır.

Yorumlar