Çocuğum Ateşlendi Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda sık görülen ateşlenme özellikle anne ve babaların bu durumlarda çok dikkatli olması gerekir yoksa çocuğunuz havale geçirebilir. Bu yazımızda çocuk ateşlenince yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmiştir. Şunu belirtmek isterim ateşlenme eğer 39 derecenin üzerindeyse kesinlikle doktora gidilmesi gerekir eğer ateş ölçme cihazınız yoksa çocuğun yüksek ateşli olduğu her halinden belli olur yine doktora gidin birşey kaybetmezsiniz yavrularımız bizim herşeyimizdir.

Ateşlenen çocuğa ne yapılır

Çocuğumuzda ateşi normalden yüksek olduğunu fark ettiğimiz zaman neler yapmalıyız bu konu bizlere bu durumlarla karşılaştığımız zaman neler yapmamız gerektiğini açıklıyor buyrun okuyalım.
Yüksek ateş, çocuk sağlığında bir problem olduğunu ortaya çıkaran, aileyi hekime gidilmesi konusunda uyaran en gürültülü bulgudur. Ateş aslında, vücudun bağışıklık cevabıdır yani vücudun ateşi yükseltmesindeki amaç vücuda girmiş olan mikroorganizmaların çoğalmasını sınırlamaktır.

Vücudun verdiği sinyalleri dikkate alın

Ateş 39-40 derecenin üzerine çıktığında vücut aşırı enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır. Vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere daha az kan gönderirken; beyin, kalp, karaciğer gibi organlara daha fazla kan gönderir.

Vücut alacalı, mermerimsi bir görüntü alır, el- kol ve bacaklarda soğukluk olmasına rağmen gövdede yüksek sıcaklık görülür. Her ateş yükselmesinde paniklemek doğru değildir ancak 40 dereceyi geçen ateşte dikkat etmek gerekir.
Ateşin farklı nedenleri olabilir 3-5 gün süren kısa süreli ateşin nedenleri arasında üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, mide- bağırsak sisteminde ishal ve kusma ile görülen enfeksiyonlar, özellikle kız çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir.
Zatürre, menenjit eklem ve kas iltihapları da ateşin daha ağır nedenleridir. Yüksek ateşin nedeni, yapılan ilk tetkiklerle ortaya konamadıysa ve bu durum 7-15 günden uzun sürdüyse; tüberküloz, malta humması ve tifo gibi hastalıklar, eklem iltihapları, kalbin iç kısmındaki zarın iltihapları ve birtakım kanser tiplerine dair ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır.

Ateşlenen çocuğa ne yapılmalı

Çocuk ateşlenince ne yapılmalıdır anne ve babalar nasıl bir yol izlemelidir.
Çocuğunuz 3 aydan büyükse evde bazı ateş düşürücü teknikleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle kalın giysiler çocuğun ateşini daha da yükselteceği için önce giysilerini çıkartın.
Çocuğunuz çok üşüyorsa üzerine ince bir şey örtebilirsiniz.
Kalın giysileri çıkarmanıza rağmen ateş düşmüyorsa çocuğunuza 15-20 dk süreli ılık duş aldırın ve duş sonrası ılık bezleri eklem bölgelerine uygulayarak ateşini düşürmeye çalışın. Bu süreçte çocuğunuzun ateşi 39 dereceye çıkarsa doktor kontrolünde bir ateş düşürücü verebilirsiniz. Ateşi düşüremiyor ateş 40 dereceyi geçiyorsa, ateşle birlikte ağlama, huzursuzluk, bilinç kaybı, sayıklama ve yorgunluk varsa, daha önce havale geçirmişse, zor nefes alıyorsa, hırıltı ve öksürüğü varsa, göğüs, kulak, karın ağrısı varsa, ten rengi çok soluk veya çok kızarmışsa, eklem yerlerine koymuş olduğunuz ılık bezler çok sıcak olmaya başladıysa, vücudunda döküntü, devamlı kusma, ishal, idrarda yanma durumlarından herhangi biri mevcutsa bir doktora gidilmeli.

Bu uyarıları dikkate alın!

• Hemen telaşa kapılıp panik yapmayın. Çocuğunuza panik halinde yanlış tedaviler uygulayabilirsiniz.
• Ateşli çocuğun üzerini örtmek tamamıyla yanlış bir uygulamadır. Çocuğun havale geçirmesine dahi sebep olabilir. Üzerini örtmek yerine odanın ısısını düşürmelisiniz.
• 38 -38,5 derece ateş normal olarak kabul edilmekte. Çocuğun ateşi 39 dereceyi buluyorsa, ateşe öksürük, kusma ve ishal de ekleniyorsa, hemen doktora başvurmalısınız.
• İçine aspirin ezilmiş soğuk ve sirkeli suya batırılmış bezlerle alnına, koltuk altlarına baskı uygulamayın. Tamamıyla yanlış olan bu geleneksel yöntem, çocukların ateşi vücudundan atmasını daha da zorlaştırıyor.
• 38,5- 39 derecelerde, ateş düşürücü fitiller kullanılabilir. Fark edilmeyen durumlarda ya da ani ateş yükselmelerinde çocuğa başını dışarda bırakacak şekilde ılık bir duş aldırmanız doğru olacaktır. Bunların hiçbiri ateşi düşürmezse, uzmana başvurmanız gerekmektedir.
Çocuklarımız bizim herşeyimizdir küçük bir yanlış geri dönülmeyen hatalara neden olabilir.

Yorumlar