Abanoz Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

Abanoz Ağacı Abanozgiller familyasındandır: 1 metre gövde çapıyla 30 metre boylanabilir,çok sert,ortası esmer ve özel kokulu odunu olan bir ağaçtır.
Abanoz Ağacı Özellikleri
Yaprakları basit ve bütün,çiçekleri sarımsı-beyazdır.Meyveleri kahverengi-kırmızımsı dişlerden oluşur. Bunlar sonbaharda olgunlaşınca buruk lezzetiyle yenecek bir duruma gelir ve hurma adıyla anılır.Ağaç hindistan ve sri lanka'da (seylan) yetişir.

Anadolu'da ahşap işlerinde osmanlı döneminden beri kullanılan bir ağaçtır. Gövde çapının geniş olmaması değerini arttırır ve kiloyla işlem görür.Odunu üzerine sürülen cilayla parıltılar saçar.En değerli piyanolar, piyanonun siyah tuşları,gitar klavyeleri, keman, obua, klarnet gibi müzik aletleri, dolap ve yazı masaları bu ağaçtan yapılır.

Damarsız olması,çatlamaması işlemede büyük kolaylık sağlar.Eski Mısırlılar tanrılarının heykellerini,Yunanlılarda ışık tanrısı Apollon'un heykelini bu ağaçtan yaparlardı.Ahşap işçiliğin,mobilyacılığın bu çok değerli üyesi,halk hekimliğinde de dertlere derman,sıkıntılara şifa olur.

Faydaları

Bileşiminde reçine ve uçucu yağ bulunur.Mikrop öldürücü etkisi vardır.Büyük islam düşünürü ve bilim insanı İbn-ni Sina (980-1037) onun şifa verici yanına yıllar öncesinden dikkat çekmiştir.

Törpülenerek ya da başka yollarla oluşturulan abanoz tozu ipek bir tülbende sarılarak gözün üzerine bağlanırsa,görüş güçlenir,göze inen perde (katarakt) kalkar.Elde edilen tozun kaynatıldığı suyla pansuman yapılırsa gözlerdeki yaşarma ve ağrı sona erer.Abanoz tozunun kaynar suyla demlenip içilmesi de yararlıdır.Bunun için 50 gram toz 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir,süzülüp,günde iki kez birer çay bardağı içilir.

Abanozun vücuttaki ağrı ve sızıları,felci,bıçak yaralarını iyileştirici etkisi de vardır.Bunlar için de demlenen çayın içilmesi,tozun ilgili bölgeye sürülmesi,ya da daha pratik olsun isteniyorsa,tozun bir çay kaşığı yutulması önerilir.Büyüyle uğraşanlar,bu ağaçtan küçük bir parçanın nazarlık olarak taşınmasının olumsuz güçleri kovacağına inanır.

Yorumlar