YOĞURT NASIL YAPILIR? YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR?

Yoğurt insan sağlığı açışından oldukça faydalı bir besindir. Yoğurt, süt ürünlerinin başında gelen bir besin kaynağıdır. Yoğurdun birçok faydası vardır. Yoğurt çok eski çağlarda hastalıkların tedavisinde bile kullanılmıştır.
YOĞURT NASIL YAPILIR? YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR?
Yoğurt sağlıklı yaşam kaynağı olarak eski çağlarda insanlar tarafından kullanılan bir besin kaynağıdır. Evde yapılan yoğurtla fabrikada üretilen yoğurt vücudumuza aynı faydayı verir mi? Bunun cevabı ise ebetteki ev yoğurdu fabrika yoğurduna oranla daha sağlıklı ve daha besleyicidir.

Fabrikada yapılan yoğurtların bazı prosedürlerden geçtiği  ve daha uzun ömürlü olması gerektiği için bazı vitamin ve minerallerde azalma görülür.

Ev Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Herkesin bildiği gibi ev yoğurdu fabrika yoğurduna göre daha faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurt özellikle çocuklar açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır.  Yoğurt, çocukların kemik ve iskelet yapısının gelişmesine yardımcı olur. Özellikle uzmanlar çocuk yaşlarda yoğurt tüketiminin maksimum seviyede olmasını tavsiye eder.

Yoğurt oldukça fazla bir C vitamini kaynağıdır. Yoğurdun B12 vitamini içerir. Yoğurt B12 vitaminiyle beraber bol miktarda  potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir içermektedir. Yoğurt kilo vermemize yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Fakat her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi yoğurt yemeninde bir ölçüşü vardır. Unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası insan sağlığına zarar verir.

Yoğurt bizi hastalıklardan korur. Yoğurt sindirimi kolaylaştıran bir besin kaynağıdır. Yoğurt insanın ölü olan cildinin yenilenmesine yardımcı olur. Yoğurt arı sokmasına iyi gelir. Şişmesini önler. Yoğurt sindirim sistemimizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Yoğurt kas gelişimimizi olumlu yönde etkiler. Kısaca yoğurdun  insan sağlığı açışından birçok faydası olduğu için yoğurt tüketimimize önem vermeliyiz.

 Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdunun nasıl yapıldığına gelecek olursak, sütü kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatalım. Daha sonra kaynayan sütü soğumaya bırakalım. Sütün sıcaklığı ılık derecesine gelmeden sütün içerisine bir yemek kaşığı yoğurt konup kenarından karıştırılmaya başlanır.

Daha sonra tencerenin kapağı kapatılır ve üzeri bir bez ile örtülür, en az sekiz saat bekletilir. Sekiz saat sonra üstündeki örtü kaldırılarak dolaba konur akabinde ertesi gün yoğurt yemeye hazır olur.

Yorumlar