Yoğurt Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir

Yoğurt güncel hayatımızda her öğünde soframızda olmassa olmaz lardan dandır.Şimdi sizlere yoğurtun faydalarından ve organik yoğurt nasıl yapılır sizlere anlatacağım.Video da ekledim izleye bilirsiniz.

Yoğurtun Faydalaırı Nelerdir

Yoğurt bağırsak kokuşmalarına ve barsak iltihaplarına karşı şifalı bir tesir gösterir.Böylece barsaklarda zehirli artıların teşekkülü önlenmiş olur.İnsan ömrünü uzatır.

Yoğurt Yapmak İçin İlk Yapacaklarımız

Malzemelri kendiniz tüketeceğiniz kadar da ayarlaya bilirsiniz.
Malzemeler;
2 Litre Süt
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Çay Bardağı Süt
1 haftalık yoğurt yapmak istiyorsanız 5 kilo sütten yapınız.
Önce Sütü Isıtın.Sütü orta ateşte ısıtın. Yavaş yavaş köpüklenmeye başladığı zaman altını kapatın. Eğer termometre kullanıyorsanız, termometrede 85 dereceyi görene kadar bekleyin.Süt ısınırken mutlaka sık sık karıştırın. Eğer sütü sürekli karıştıramayacak durumda iseniz benmari yöntemi ile ısıtın.
Sütü ısıttıktan sonra ılımasını bekleyin.Eğer bu işlemi daha hızlı yapmak istiyorsanız sürekli kaşık ile karıştırabilirsiniz. Süt, parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa gelinceye kadar bekleyin. Termometre kullanıyorsanız 40 ila 45 dereceye ulaştığınızda sütünüz hazır demektir.
Şimdi ılık sütü, yoğurdu yapacağınız cam, toprak ya da çelik bir kaba dökün.

Sütü Yoğurt Yapmak İçin Mayalama Nasıl Yapılır

Sütten bir iki kaşık alın ve küçük bir kaseye koyun.Taze ve lezzetli bir yoğurttan bir tatlı kaşığı alın ve aynı kaseye koyun. Süt ile yoğurdu iyice karıştırıp süt kabına dökün. Daha sonra da sütü biraz karıştırın.
Sütün sıcaklığını korumanız gerekmektedir.Sütün mayalanabilmesi için sıcaklığını koruması ve 35 derecenin altına düşmemesi gereklidir. Bunun için süt kasesini masa örtüsü, battaniye gibi bir örtü ile sıkıca sarın. En az dört saat bekleyin. Bu sürede kaseyi hareket ettirmeyin üstünü kapatın hiç ellemeyin.
Kış aylarında sıcaklığı muhafaza edebilmek için kasenizi sıcak bir yerede koyabilirsiniz.

Yoğurtumuz Hazır Nerde Muhafaza Etmeliyim

Yoğurdu buzdolabına koyun ve sürekli buzdolabında muhafaza edip en fazla bir hafta içinde tüketin.
Bir haftayı geçmesin. 
Evde Yoğurt Ve Peynir Nasıl Yapılır Video İzleyelim

Hiç yorum yok