Mutluluk Meyvesi: Yetiştirilmesi ve Faydaları Nelerdir?

En önemli fonksiyonu, içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle, hastalıklardan koruma özelliğidir. Daha sağlıklı bir yaşam sunması açısından, mutluluk meyvesi ismiyle anılan, kırmızımsı bir bitkidir.
Mutluluk Meyvesi: Yetiştirilmesi ve Faydaları Nelerdir?
Yaşlanmaya karşı etken maddeler sayesinde, kişiye enerji ve zindelik sunmaktadır. Goji Berry ismi ile anılır. Kısaca uzun yaşam meyvesi de denilir.

Uzun Ömür Sunan Mucizevi Bitki Mutluluk Meyvesi

Sayısız yararları sayesinde, sağlıklı bir yaşam sunan, mucizevi bir bitkidir. Mutluluğun sırrı, sağlıklı yaşamdan geçer, düşüncesi ile meyve bu isimle anılır olmuştur. Antioksidanlar ile bağışıklığı kuvvetlendirmesi ve her zaman enerji ve gençlik sunması, bitkiyi popüler hale getirmiştir. Yararlarını ise;

•    Kansere karşı savaşan bir meyvedir. Bazı kanser oluşumlarının büyümesini engelleyici özelliktedir.

•    Kolesterol ve kan şekerini ideal seviyelere ulaştırır.

•    Enerji verici özelliği ile kişinin kendini zinde hissetmesini sağlar.

•    Kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kalp dostu bir meyvedir.

•    Bağışıklık sistemini koruyucu etkileri vardır.

•    Kilo vermek isteyenler için kullanımı tavsiye edilir.

•    Anksiyete, gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır.

•    Böbrekler ve sindirim sistemi üzerinde, olumlu yönde yararları bulunur.

•    Uykusuzluğa ve strese karşı da etkili olan meyveler içerisindedir.

Mutluluk Meyvesinin Ana Vatanı Neresidir? Nasıl Yetiştirilir?

Tibet’te, sıklıkla yetiştirilen mutluluk meyvesi, ülkemizde de tarımı yeni yaygınlaşmaya başlayan bitkiler arasındadır. Mutluluk meyvesinin yaprakları, çay olarak içilebilmektedir. Meyvenin ezildikten sonra çıkan posalarından da cilt güzelleştirici kremler yapılmaktadır.

Yetiştirilmesi son derece kolay olan bu bitkiyi, balkonlarda bile rahatlıkla büyütmek mümkündür. Ülkemizde kurt üzümü adı ile anılan bu bitki, mayıs ayında çiçeklenip, ekim ayına kadar sürekli meyve verme özelliğine sahiptir. -40 ila +40 dereceler arasında sıcaklığa dayanıklı olması sebebiyle, yetiştirme koşulları gayet rahattır.

İklim seçici bir meyve değildir. Tohumdan yetiştirilebildiği gibi, çelikten de üretimi mümkündür. Yetişmesinde kullanılan gübre önemlidir. Yanık gübre kullanımı gerekir. Meyveleri toplandıktan sonra, kurutularak tüketilebilir. Bitkiyi yetiştirirken en önemli zorluk, tırtıllara karşı alınacak önlemlerdir. Ülkemizde ise Antalya tarafında tarımı yapılan bitki, bazı projelerin desteği ile Van’da da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Yorumlar