Mide Gazları Nasıl Giderilir?

Özellikle yemek sonrası gaz bağırsakta birikerek şiddetli ağrılar başlar. Bu ağrılara sebebiyet vermemek için tüketilen besinlere önem verilmesi gereklidir. Beslenme bozuklukları yanı sıra hava yutma gibi sebeplerle de mide gazı meydana gelebilir.
Mide Gazları Nasıl Giderilir?
Apandisit, safra kesesi taşları, kalp hastalıkları gibi nedenler bazen gaz ağrısı olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple uzun süreli karın ağrıları, kanlı dışkı, aşırı kilo kaybı, şiddetli göğüs ağrısı ve bulantı durumları yaşandığı takdirde doktora başvurmak gereklidir.

Mide Gazı Neden Olur?

Tüketilen besinlere istinaden mide gazları oluşabilir. Ekşi, baharatlı, asitli, acı tüketimler gaz oluşumuna nedendir. Hızlı yemek yeme, stres altında olma da gaz oluşumuna etkendir. Bu sıkıntıları yaşayanların beslenme şekillerinde değişiklik yapmaları kesinlikle gereklidir. Aksi takdirde mide ve gaz ağrıları gün geçtikçe artar. Düzensiz ve sağlıksız beslenme gaz probleminin oluşumunda en önemli unsurdur.

Mide Gazı Belirtileri

Mide gazı belirtilerinin başlıcaları karın ağrıları, kramplar, karında şişlikler, geğirmeler, bulantılardır. Bu sıkıntılar kesinlikle tedavi olunmasına işarettir.

Mide gazını ertelemek için az yağlı yemekler tüketilmelidir. Hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ekşi, baharatlı, yağlı yemekler tüketilmemelidir. Az ve sık yemek, yemek beslenme alışkanlığı haline getirilmelidir. Düzensiz beslenmeden kaçınılmalıdır. Beslenme şekli yanı sıra mide gazı oluşumuna en önemli sebep strestir. Stres altında olmak bu sıkıntıyla karşı karşıya kalmak demektir.

1-    Mide gazı çok sık yaşanan bir üst sindirim sorunudur.

2-    Mide gazı sorunlarını yaşamamak için dengeli beslenme gereklidir.

3-    Mide gazını ertelemek için hızlı yemek yemeden uzak durulmalıdır.

4-    Mide gazı oluşumunda etken neden strestir.

5-    Mide gazı sorunu ileri seviyelerde ise hekim kontrolü ve sebebinin araştırılması şarttır.

Mide gazı sıkıntısından kurtulmak için dengeli beslenme dışında sorunlar ciddi boyutlardaysa doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanır. Verilen ilaç mide gazını sebep olan nedenin tedavi edilmesine yönelik olduğundan hasta için bu durum olumlu bir sürece doğru ilerleyecektir.

Hafif seyreden durumlarda mide ve bağırsak gazlarını yatıştırıcı özellikte nane, kiraz, bol su, zencefil, papatya, rezene gibi bitkiler yardımcı olacaktır.

Yorumlar