Kilo Verdiren Gıdalar, Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için, kilo aldırmayan, sağlıklı yiyeceklerle, aç kalmadan kilo verilebilmektedir. Sağlıklı bir beslenme programında protein, yağ ve karbonhidratı kısıtlamak yerine, mümkün olduğunca lif ağırlıklı beslenmek, alınan yağ ve karbonhidrat miktarında dikkatli davranarak, hiçbir besin grubunu tamamen kesmemek gerekmektedir.

Kilo Verdiren Gıdalar, Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Sindirime ve sağlığa faydalı kilo verdiren yiyecekler arasından en sağlıklı olanı ve bilinenleri sıralamak gerekirse;

1.     Yoğurt

2.     Yumurta

3.     Elma

4.     Tarçın

5.     Sirke

1. Yoğurt
Doğal yoğurt mide ve bağırsaklar başta olmak üzere, düzenli tüketildiğinde vücudun her bölgesine yararı olduğu gibi, aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır. Yoğurdun en önemli etkisi yağ yakımını hızlandırıcı özelliğidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğu için yoğurt vücuttan zararlı maddelerin bünyeden atılmasına da yardımcı olur.

2. Yumurta
Yumurta oldukça güçlü bir protein kaynağı olduğu için ve özellikle kas yapmaya dayalı spor programlarında ve protein ağırlıklı diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Yağ yakan yiyecekler arasında da üst sıralarda bulunan yumurtanın 2 günde bir tüketilmesi yararlı olacaktır. Bu nedenle kilo kaybetmek için 2 günde bir sabah kahvaltısında katı haşlanmış yumurta tüketmek yararlı olacaktır.

3. Elma
Cildi güzelleştirici etkisiyle bilinen elma kilo verme konusunda da oldukça etkili bir meyvedir. Sağlık için gerekli vitamin ve mineraller açısından zengin olan elma aynı zamanda yüksek lif oranıyla tokluk hissi de sağlar. Ayrıca tatlı krizine girmeye de engel olmaktadır.

4. Tarçın
Kilo verdiren baharatlar arasındaki tarçın, kan şekerini düzenleyici özelliği sayesinde kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Çay şeklinde demlenerek tüketildiği zaman, hem tokluk hissi verir hem de ani şeker krizlerini önler.

5. Sirke
Elma sirkesinin faydasının olmadığı konu yoktur. Kilo verme konusunda da faydası olan sirke ılık suyla seyreltilerek içildiğinde, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Sabah uyanır uyanmaz, aç karnına bir su bardağı ılık suyun içine 3-4 damla doğal elma sirkesi damlatıp içilirse gün içinde tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Yorumlar