İshalden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

İshal bir hastalık değildir ancak günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Eğer belirtilerinden ishal olunacağı anlaşılır ve tedbir alınırsa vücut zayıf düşmeden engellenmiş olunur. İshal çocuklarda ve bebeklerde çok daha etkili ve tehlikeli olabilmektedir.
İshalden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?
İnsan hayatı içerisinde ishal durumu sık yaşanan bir durumdur. Buna istinaden çeşitli sebepler de vardır. İshal olan kişilerde dışkı sulu ve yumuşaktır. İshal durumu çok gelişmemiş ülkelerde çok daha sık görülmesinin yanı sıra ölümlere kadar sonuçlanabilen vakaları da vardır. Genelde beslenme ağırlıklı sebeplerden dolayı ishal durumu yaşanır. İçme suyunun kirli olması hali bile ishal olmaya nedendir.

İshal durumunda kalın bağırsak işlevini her zamanki gibi yerine getiremez. Yenilen gıdalar kalın bağırsağa gitmeden önce sıvı halde olduğundan bağırsak tarafından bu su emildiğinden katı hale gelir ve işlev devam eder. İshal durumda ise bu durum yaşanamadığından dışkı sulu olur ve vücutta su kaybetmeye başlar.

İshal Nasıl Geçer?

İshale yakalananlar için en önemli durum kaybedilen suyun tekrar kazanılmasıdır. Bunun için bol su tüketimi gereklidir. Düzenli sık ve az oranda yemek yenilmelidir. Öğünlerde lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Yağ oranı düşük olmalıdır. İshal durumunda yağlı ve baharatlı yiyecekler, çikolata ve kızartmadan uzak durulmalıdır.

İshal Kendini Nasıl Belli Eder?

Karın ağrısı ve sürekli tuvalete çıkma durumu, bulantı, kusma, ateş yükselmesi, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan ishal insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Doğru beslenme ile önlemi alınabilir. Mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır. Özellikle küçük yaş çocuklarda ishal durumunun devamlılığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

1-    İshal kalın bağırsağının işlevini gerçekleştirememe durumundan kaynaklı sulu dışkı halidir.

2-    İshal tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

3-    İshal özellikle bebek ve çocuklarda dikkat edilmesi gereklidir. Vücudun su kaybı ölüme sebebiyet verebilir.

4-    İshalin başlıca sebebi yenilen yemekler ve içilen sudur.

5-    İshal durumunda az ve sık lifli yiyecekler ve bol su tüketilmelidir.

Özellikle yaz aylarında ishal durumlarında artışlar yaşanır. Bunun sebebi yiyecekler ve içilen sudur. Bu nedenle dışarıda satılan yiyeceklerden ve emin olunmayan su tüketiminden uzak durulmalıdır. Zira mikrop bulaşmasına yatkındır.

Yorumlar