Domates ve Domates Suyunun Faydaları Nelerdir

Domatesin bilinmeyen okadar faydası varki neredeyse hergün tükettiğimiz domatesin faydalarından haberimiz yok.Domatesin okadar çok faydası varki vücudumuza bunları sizler için paylaşıyorum ve domates suyunun faydalarını paylaşıyorum sizler için video da ekledim bakalım neymiş domates ve domates suyunun faydaları.

Domates'in Faydaları

Domates; Patlıcangillerdendir. Domates yapraklarından müleyyin lapalar yapılır. Domates idrar söktürücüdür. Böbrek rahatsızlıkları olan ve kum düşürenler domates yemekten kaçınmalıdırlar. Domateste bol vitamin olduğundan gerek çiğ yenen ve gerekse domates suyu vücuda çok faydalıdır. Bol A vitamini vardır. Vücutta toplanan zehirlerin dışarıya atılmasını sağlar.

Domates Suyunun Faydaları

Domates suyu kalbi hastalıklara karşı koruyan ve daha birçok faydası olan likopen maddesi, domates suyunun %85'inde bulunur.Ayrıca likopen kısır erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini arttırarak kısırlığı önler.

Kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor.Kalp, karaciğer, böbrek bozukluklarına faydalıdır.Vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atılmasını ve vücutta biriken suyu boşaltıyor.Domatesin C ve E vitaminleri içerir, zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğu için, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.Domateste, yüksek oranda bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır. 

Domatesin hazmı kolaylaştırır,özellikle tüketilirken nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağlar.Damar sertliğini gidermede faydalıdır.Romatizma ve nikriste ve kabızlığı giderir.Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.Cilde tazelik ve pembelik verir. İsiliği ve mayasılı giderir.Nasırların sökülmesinede yardımcı olur.

Çıbanların olgunlaşmasını sağlar.Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır.Midesi zayıf olanlar,böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar,domates suyunu içmelidirler.Antioksidan özelliği ile kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini, felç geçirme ve katarakt tehlikelerini azaltır.

Çiğ ve pişmiş olarak yenildiğinde; kansere, romatizmaya, böbrek ve mesane taşlarına, yaşlanmaya karşı bir panzehir yerine geçer. Karaciğerin, dalağın, kan dolaşımın, sindirimin dengelenmesi, gözlerin korunması, kanın zararlı maddelerden arındırılması da, yüzyıllar önce zehirli sanılan domatesin marifetleri arasındadır…

Bilim adamlarına göre kansere karşı en etkili sebzelerden biri domatestir. Prof. Dr. Erkan Topuz, domatesin sağlık için yararlı etkileriyle ilgili olarak şöyle demektedir: Domatesin içinde bulunan likopen ve selenyum genellikle prostat kanserinde, meme kanserinde, kolon kanserinde, mide kanserinde etkilidir ve bunlar ispat edilmiştir. Bunun dışında sayabileceğimiz pek çok kanser türünde domatesin etkisi fazladır.

Biz hastalarımıza günde 4-5 tane domates yemesini tavsiye ederiz veyahut likopeni dışardan hap olarak da alabilirler.

Ayrıca, dikkatli ve az kullanmak şartıyla, domates bitkisinin yapraklarının kaynatılıp içilmesi de kanı temizler.

Kaynak: Lokman Hekim Şifalı Bitkiler Kitabından Alınmıştır Bu Bilgiler.

Yorumlar