DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Diş ağrısı insanların hayatını kabusa çevirecek derecede şiddetli ağrılardır. Diş ağrısı kendi ağrımakla kalmaz kendisine yakın bütün bölgelerde ağrıya neden olur.
Diş ağrısı bazen o kadar şiddetli olur ki gece uykularınızı bölecek dereceye gelir. Diş ağrısı hiç beklenmedik zamanlarda ve beklenmedik anlarda gelerek sizi çok zor durumda bırakır. Bütün insanlar mutlaka yaşamlarının bir döneminde bu ağrıya maruz kalmışlardır.

Diş ağrısının ne zaman nerede geleceği belli olmadığı için her zaman hekime başvurmak da mümkün olmayabilir. Bu nedenle insanlar evde kendi yöntemleri ile bir nebze de olsa ağrıyı hafifletme yollarını ararlar. Evde uygulanacak birkaç yöntem ile ağrı kısa bir süreliğine en azından bir hekime gidene kadar çözüm olmaktadır.

Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Dişler ağzın içinde bulundukları için sürekli yemeklere ve içeceklere maruz kalırlar. Yiyip içtikten sonra temizliği yapılmayan dişler bakteri üretmeye başlar ve bu bakteriler diş ve ağız sağlığı için oldukça zararlıdır. Fakat sadece bu bakteriler diş ağrısına neden olmaz birçok neden diş ağrısı sebepleri arasında sayılabilir. Diş ağrısı nedenleri şu şekildedir;

•    Diş çürümeleri
•    Diş iltihapları
•    20lik dişlerin çıkması
•    Dişler arasında boşluk olması
•    Dişlerdeki kırıklar
•    Yapılan bir müdahalenin verimli olmaması
•    Diş köklerinde meydana gelen ve cerrahi müdahale gerektiren apseler
•    Diş eti hastalıkları, gibi bir çok neden diş ağrılarının nedenleri arasında sayılabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı her an her yerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle diş ağrısının olması ihtimaline karşı diş hekimi tarafından uygun görülen ağrı kesiciler alınabilir. Ağız bakımına dikkat etmek enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur ve ağrıyı hafifletebilir.

Bu nedenle her yemekten sonra mutlaka dişler fırçalanmalı ve uygun temizleme işleminin yapılması gerekir. Mutlaka diş ipi ve ağız içi losyonlar ile bakım yapılmalıdır. Diş arasında kalan yemek artıkları da diş ağrısı yapacağı için mutlaka temizlenmelidir. Ağrıyan tarafın soğuk olması diş ağrısını hafifletir. Bu nedenle ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye buz uygulayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Üzerine sarımsak koymakta başka bir çözüm yoludur. Sarımsak o bölgeyi uyuşturarak ağrıyı hafifletir. Yine karanfil de diş ağrısı için bir çözümdür. Ağrıyan diş üzerine karanfil koyarak diş ağrılarını çözebilirsiniz. Karabiber de yine iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ile başka bir alternatiftir.

Yorumlar