AY AY HAYVANI ÖZELLİKLERİ VE YAŞAMI KISACA

Hayvanlar alemi bölümümüzde sizlere ilginç bir hayvanın yaşamı ve özelliklerinden kısaca bahsedeceğim. Ay ay hayvanı adından da anlaşıldığı gibi gece ortaya çıkan nadir hayvan türlerinden bir tanesidir. Yaygın bilinen adı ise aye aye'dir.
AY AY HAYVANI ÖZELLİKLERİ VE YAŞAMI KISACA

Ay ay hayvanının özellikleri

Primatlar arasında gece avlanan aynı zamanda yaşamını gece sürdüren ay ay hayvanı en büyükleri diyebiliriz. Ay ay hayvanının boyu yaklaşık 53 cm ye kadar uzamaktadır bu uzunluğuna kuyruğuda dahildir. Kiloları 2,5 kg yi bulmaktadır. Gözleri iri ve parlaktır aynı zamanda da kırmızıdır. Siyah kürke sahip olan bu hayvanların kuyruğu tüylüdür tıpkı sincap kuyruğu gibi. Dişleri uzun ve kesicidir farelerin dişleri gibi kemirgen bir yapısı vardır.

Parmakları uzun ve pençeleri vardırki orta parmakları diğer parmaklarından 3 kat daha uzun olması en büyük özelliğidir. Orta parmaklarının diğer parmaklarından uzun olması avlanırken orta parmağını kullanmasından dolayı olabilir mi?. Orta parmaklarını deldiği ağaç kavuklarını sokarak avlarını yakalarlar.

İsterseniz birazda ay ay hayvanının avlanma şeklinden kısaca bahsedelim. Orta parmağının diğer parmaklardan neden 3 kat daha büyük olduğunu şimdi daha iyi göreceğiz. Ay ay hayvanı böcek ve kurtcuklarla beslenir. Ağaç kabuğuna vurarak kurtcukları tespit eder ve kemirgen dişleri sayesinde kabuğu çıkararak delik açar. Açmış olduğu bu delikten orta parmağını sokar kurtcukları ve böcekleri çıkararak beslenir.

Aye aye hayvanı nerede yaşar

Yanlız yaşamayı seven noktürnal canlılar arasındadır. Yağmur ormanlarında daha sık yaşadağı görülmüştür ve daha çok Madagaskar daki yağmur ormanlarıdır. Ayrıca kuru ormanlarda ise nadir yaşadığı bilinmektedir.

Bizlere her ne kadar ilginç canlı gibi gelsede sonuçta bu özellikte yaratılmış yaşam mücadelesini kazanmak için geceleri beslenmektedir. Her canlının değişik kendine has özelliği bulunmasının nedeni ise doğada hayatını devam etmesi demektir.

Yorumlar