Ateşlenen Çocuğa Ne Yapılır ve Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür

Ateşlenen Çocuğa Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılır: Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Özellikle bebekler de ateşlenme çok olu.Bu durumlarda öncelikle panik yapmamamız gerekir sakin bir şekilde çocuğun ateşini ölçüp ateşi eğer yüksek ise kendi yöntemlerimizle ateşini düşürmeye çalışırız.Şunu bildirmekde fayda olacak sanırım coçuğunuzun ilk ateşlendiğinde öncelik olarak yapmanız gereken bir hekime gidip muayene ettirmelisiniz.

Çocuğumuz Ateşlenirse Yapmamız Gerekenler;

Ateş nedir? ve konuya nasıl bakmanız gerekir diyecek olursak ateş virüslerin vücudumuzla arasında geçen savaş sonucu ortaya çıkan ısı farkıdır denilebilir.
Normal şartlarda çocuğunuzun normal vücut ısısının 37 derece olması gerekir. Peki hangi durumlarda çocuğunuzun ateşi yüksek demektir?

Öncelikle ateşin ölçüldüğü yer çok önemli. Vücut ısısı kulak ölçümünde 37,7 , makattan ölçümde 38 ve koltukaltından yapılan ölçümlerde 37,2 derecenin üzerinde bir ölçüm yapılıyorsa çocuğunuzun ateşli olduğunu söyleyebiliriz.

Ateşlenme Durumunda Nasıl DavranılmaIı;

Çocukların ateşlendiğinden ölçümlerle emin olduğunuzda öncelikle çocukların vücut sıvılarının eksik kalmamasına özen göstermelisiniz. Yüksek ateş sonucunda çocukların vücut sıvılarında azalma olur.

Yaşanan bu su kaybının önüne geçmelisiniz. Çocuğunuza bol bol  su, ve meyve suları içirmelisiniz. Çorbada içirebilirsiniz sıvı kaybettiği için tekrar sıvı alabileceği yiyecekler yemesi lağzım.

Çocuklarınıza ateşlenmeleri durumunda kola ve kafein içeren içeceklerden vermemeniz gerekir.

İçecekleri bu içecekler onların su kaybetmelerine neden olur. Karnı acıkmayan çocuklara yemek yemeleri için baskı yapmamalısınız.Rahat giyecekler giydiriniz ve ılık duş aldırınız,ne çok sıcak nede çok soğuk normal bir ortamda ateşinin düşmesini bekleyiniz.

Okula giden çocuklar 24 saat boyunca evde istirahat ettirilerek izlenmeli ve ateş yükselmeleri bitinceye kadar okula gitmemeleri gerekir. Çocuklarınızı kat kat giydirmeyiniz bu daha çok ateşlenmesine neden olur.Çocuğunuzun ateşi yinede düşmüyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene ettiriniz.

Yorumlar