ARAÇ VE OTOMOBİLLERDE YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAK

Aracınız ya da otomobilinizden yakıt tasarrufu sağlanabilir mi? Sorusunun cevabı elbette yakıt tasarrufu sağlanabilir, fakat bunu yapabilmeniz için ilk başta kendi kullandığınız aracı en iyi şekilde tanımaktan geçmektedir. Aslında ilk genel kural aracı sakin kullanmaktır.
ARAÇ VE OTOMOBİLLERDE YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAK

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

 Her şeyden önemlisi genel olarak yakıt tasarrufu denildiğinde bilmemiz gereken en önemli şey aracımızı sakin bir tavırla kullanmamız olacaktır. Tabiri caizse gaz pedalının altında bir yumurta varmış gibi gaza basmalıyız sakin ve az bir şekilde.

Hızlanmak için gaz pedalına sonuna kadar basılması gerektiği düşünülür fakat bu yanlış bir bilgidir. Araca en önemli dezavantajı yakıt sarfiyatındaki artışla gözlemlenebilmektedir. Ayrıca gaza fazla basıldığı için motor devri de üst seviyelere çıkacağı için ileriki zamanlarda ciddi problemleri de beraberinde getirecektir.

Yakıt tasarrufu sağlamak için bazı püf noktalar

•    Aşırı hız ve yüksek devirlerde araç kullanmamalıyız,

•    Freni az kullanmalı ve ani kalkışlardan kaçınmalıyız,

•    Yokuş aşağı inerken kesinlikle vites boşa atılmamalı ve gaza basmadan yerçekiminin avantajıyla aracı ilerletmeli,

•    Aracın lastiklerini sık sık kontrol edilmeli fabrika verilerine uygun olmalı,

•    Araç bakımları aksatılmadan yapılmalıdır.

Başlıca yapılan en büyük hatalardan bir tanesi yokuş aşağı araç sürerken vitesi boşa atmak ve kontağı kapatmaktır. Araçla yokuş aşağı giderken vitesi boşa atmak araca daha fazla yakıt sarfiyatı sağlamaktadır. Bunun işçin araç yokuş aşağı ilerlerken vites boşa atılmaz.

İkincisi ise kontak kapatmak yakıt tasarrufundan daha çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Araçlar elektronik düzenlerden oluştuğu için kontak kapatırsanız frenler çalışmayabilir direksiyon kilitlenebilir bunun sonucu yakıt tasarrufundan daha çok ciddi kazalara sebep olabilir.

Yakıt Tasarrufunun Önemi

Ülkemizde her geçen gün petrol fiyatlarının artması nedeni ile bu konu bizler için daha çok önem arz etmektedir. Bu nedenle büyük motorlu araçları da kullanmak ülkemiz için lüks olmaktadır. 1.6 litre motorlu bir aracın 0 derece hava sıcaklığında marşa basıldığından sonra ki 100 km’de 40 litre yakıt tüketimi vermektedir.

Fakat 4 km sonra yani araç ısındıktan sonra aracın tüketimi normal değerlerine ulaşmaktadır. Bu nedenle soğuk havalarda kısa mesafede aracınızın tüketimi oldukça fazla olacaktır.

Yorumlar

  1. Bende yakit tsarrufu konusunda en cok ayagimi gazdan cekerek yapmaya calisiyorum

    YanıtlaSil

Yorum Gönder