Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları Nelerdir?

Ülkemizde bir çok enerji kaynağı vardırki kullanılmaktadır. Aslında bir çok yer altı kaynaklarımızdan faydalanamıyoruz Türkiye'deki kullanılan enerji kaynakları dışındaki kullanılmayan enerji kaynaklarımızı kullanmaya başladığımızda ekonomimiz daha da üst seviyelere gelecektir.
Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları
Şimdi ülkemizde kullanılan enerji kaynaklarını sizlere kısaca anlatacağım buyrun okuyalım.

Yenilenemeyen Kaynaklarımız

1.    Taşkömürü
Özellikle Batı Karadeniz bölgesinde oldukça fazla rezervimizin bulunması ülkemizi öne taşıyor.

Taşkömürü birinci jeolojik zamandan kalma organik bir tortuldur. İçerisinde bulunan karbon oranı yüksek olduğu için günlük hayatta değil de daha çok demir eritme gibi yerlerde kullanılmaktadır.

2.    Linyit
Üçüncü jeolojik zamana ait olan bu kömür çeşidi genellikle evlerde ısınma amaçlı kullanılır.

Ülkemizde başta Çan (Çanakkale) de olmak üzere Yatağan, Elbistan gibi birçok yerde kullanılır.

3.    Petrol
Petrol üçüncü jeolojik zaman ürünü olduğu için ülkemizde bulunma olasılığı çok fazladır. Fakat yapılan detaylı araştırmalar ancak çok derinlerde petrol bulunma olasılığının olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde 1940 yılında Raman Dağı çevresinde ilk defa petrol bulunmuştur.

4.    Doğalgaz
Petrolün üzerinde kendiliğinden oluşan gazdır. Yani petrol çıkan yerde doğalgazda çıkmaktadır. Tüketildiği sırada herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmadığı için çok fazla tercih edilen bir yakıttır.

5.    Radyoaktif Maddeler
Bu maddelerin başında toryum ve uranyum gelir. Atom çekirdeğini eğer parçalarsanız açığa çok büyük bir enerji çıkacaktır. Bu çıkan büyük enerjiye nükleer enerji denmektedir. Birçok ülke elektrik ihtiyacını bu nükleer enerjilerden elde etmektedir.

Yenilenebilen Kaynaklarımız

1.    Su Gücü
Su gücü bizim deyişimizle hidroelektrik enerjisi temiz ve ucuz bir kaynaktır. Ülkemizde bulunan güçlü akarsulardan bu yöntem ile ciddi manada yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra şelale ya da yüksekten düşen suların getirdiği enerji ile tribünlerin çalışması sonucunda elektrik enerjisi elde edilir.

2.    Güneş Enerjisi
Yenilenebilen kaynaklarımız arasında en önemlisi budur. Birçok köyde görebileceğimiz, evlerin çatısında bulunan, panellerden oluşan alete güneş paneli denir. Güneş ışığından enerji elde ederek suları ısıtabilir.

3.    Rüzgar Gücü
Çevreyi kirletmeyen bir yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi temiz ve ucuzdur. Bu enerjiyi kullanabilme bakımından potansiyeli yüksek olan bölgeler Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz’dir. Rüzgar tribünlerinin zararları arasında kuşların ölümüne sebep olması vardır.

4.    Jeotermal Enerji
Yerin derinlerinden gelen sıcak suyun ve buharın enerjisi sayesinde elde edilen enerjiye denmektedir. Ülkemiz bu enerji türü bakımından dünyanın en zengin devletleri arasındadır

Yorumlar

  1. yukarda sayılanlların hepsi ülkemizde kullanılıyor fakat bir şeye çok şaşırıyorum rüzgar trübünlerinin ülkemizde yaygınlaşmaması bana göre büyük kayıp

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme