Şeker Hastalığın İlk Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı insan vücudunda bulunan glikozun yükselmesidir. Kan şekeri belli seviyelerin üstüne çıktığında vücuttaki dokulara ve organlara ciddi bir şekilde zarar verir. Şeker hastalığı kendini belli eden bir hastalıktır genç, yaşlı ve çocuk gibi her yaşta herkeste görülür.
Şeker Hastalığın İlk Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığın belirtileri

Kandaki şeker yükseldiğinde böbrekler kandaki şekeri atmak için su atılımı yapar ve bu yüzden sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur.

•    Çok sık idrara çıkıldığı için aşırı susamaya neden olur.

•    Devamlı açlık hissi olur fakat yemek yendiği halde kilo kaybı olur.

•    Kan şekerin yükselmesi vücuttaki dokuların su kaybına neden olur. Gözdeki mercekte de kuruluk olur ve buda gözlerin bulanık puslu görmesine neden olur.

•    Solunum hızı artar, halsizlik, bulantı ve genelde çocuklarda karın ağrısı şikayeti olur.

•    Deri ve deri altı dokularında kaslara doğru ilerleyen enfeksiyonlar görülür. Yaralanmalarda geç iyileşme süreci olur ve özellikle ayaklardaki enfeksiyonlara dikkat edilmelidir.

•    İdrar yolu enfeksiyonları da çok sık görülür.

Şeker Hastalığı Kaç Çeşitlidir?

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 çeşidi vardır. Tip 1 şeker hastalığın insülinin pankreasta hiç üretilmez ya da çok az üretilir. Bu şeker hastalığı tipi genellikle çocuk ve gençlerde görülür. Tip 2 şeker hastalığında insülin üretimi vardır ama şeker kontrolüne yeterli değildir ya da insüline karşı direnci başlamıştır. Belirtileri hafif olduğu için uzun yıllar kendini belli etmeyebilir.

Şeker Hastalığın Zararları Nelerdir?

Şeker hastalığı kişilerde en çok körlüğe ve böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır. Ayrıca kalp krizi ve felç gibi hastalıkları ciddi oranda riskini artırır ve el, ayak gibi organların fonksiyon kaybına uğradığı zaman uzuvların kesilmesine neden olur. Diyabetli insanların normal insanlara göre daha çok depresyona girerler.

Şeker Hastalığına En Çok Kimler Yakalanır?

Obezito veya kilo fazlalığı ve bel çevresi kalın kişilerde 40 yaşından sonra şeker hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Şeker hastalığı genetik bir hastalık olduğu için ailede birinci derece yakınlığı olan kişilerde şeker hastalığı varsa bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

Hamilelikte şeker tanısı koyulan kadınlarda ve iri bebek doğuran kadınlarda risk yüksektir. Genelde fastfood yiyecekler beslenen, kan yağları yüksek ve yüksek tansiyonu olan kişilerde şeker hastalığı ortaya çıkabilir.

Yorumlar