SICAK HAVA BALONU NASIL UÇAR?

Bu konumuzda sizlere sıcak hava balonu nasıl uçar kısaca anlatmaya çalışacağız. Evet suya atılan bir cisim nasıl suyun yüzeyinde yüzüyorsa balonun yükselmeside aynı sayılabilir. Sıcak hava soğuk havaya oranla daha hafiftir. Sıcak hava balonunun bir özelliğide ilk uçan araç olmasıdır. 1783 yılında Etienne ve Joseph Montogolfier fıransız kardeşler sıcak hava balonunu uçurmayı başarmıştır. Sıcak hava bolunu nedir? sorusuna yanıt verecek olursak sıcak havanın etkisiyle uçan balonlardır.
SICAK HAVA BALONU NASIL UÇAR?

Sıcak hava balonu nasıl uçar?

Balon kısmı yanmaz kumaştan yapılır aksi halde içinde balon uçmadan yanar. Gövdenin altına yerleştirilen havayı ısıtan bir mekanizma bulunmaktadır. Havayı ısıtan mekanizma sayesinde sıcak hava balonun içine dolar sonrasında uçuş başlar. Isıtma mekanizmasının ateşleyiciye bağlı ipleri bulunur ipler ateşleyiciyi çalıştırmak için kullanılır. Ayrıca sıcak hava balonunun en üstünde delik bulunmaktadır bu delik aynı şekilde ipe bağlıdır alcalmak için kullanılır. İpi çekince sıcak hava balonun içinden çıkar. Balonun bir de sepeti vardır sepet yolcu ya da yük taşınmak için kullanılır zaten sepet olmadan balonda olmaz değil mi?.

Sıcak hava balonun uçma nedeni kısaca sıcak havanın daha hafif olmasıdır balonun içine dolan sıcak hava balonun yükselmesine neden olurken alçalmak içinde balonun içindeki sıcak havanın boşaltılması, soğutulması ya da soğuması gereklidir. Mantıken düşünelim havada hafif bir cisim yükselirken ağır bir cisim ise alçalır. Sıcak hava balonun hafif olmasını sağlarken soğuk hava ise ağırlaştırmaktadır.

Sıcak hava balonu rüzgara göre yönünü belirler pek güvenli olmadığı için genelde turizm bölgelerinde ve güvenli, boş arazilerde uçurulur. Günümüzde uçma aracı olarak uçaklar kullanılmaktadır sıcak hava balonları daha çok tatilcilerin kullandığı uçma aracıdır.

Birde itme gücü ile çalışan balonlar vardır. Zeplinler nasıl uçar? içindeki hafif gaz ve motorları ve dümeni sayesinde itme gücü ile çalışarak havada yönlenebilir uçma araçlarıdır.

Hidrojen gazının daha hafif ve kalıcı olması nedeniyle hidrojen balonu 27 Ağustos 1783 icad edilmiş günümüzde de dünyada ve ülkemizde kısmen bazı kesimlerde halen kullanılmaktadır.

Yorumlar