Nasreddin hoca kimdir? kısaca hayatı özet

Hepimiz Nasreddin Hoca hikayeleriyle büyümüşüzdür nasreddin hoca hikayesi dinlemeyen yoktur sanırım. Bir çok konuya ve fıkraya konu olmuştur türk toplumu için ayrı bir öneme sahip Nasreddin Hoca Türk edebiyatının ve geleneğinin en önemli ustalarındandır. Bir çok konuda eşşeğe ters binen kişi olarak bilinen bilge insan günümüzde Nasreddin Hocanın ancak fıkraları konuşulmaktadır evet anlamlı fıkralara konu olduğunu biliyoruz kısaca hayatının özetini anlatalım.
Nasreddin hoca kimdir?

Nasreddin Hoca kimdir? kısa hayatı özet

Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde Hortu köyünde 1208 yılında doğmuştur Sivrihisar Yunus Emre, Aziz
Mahmut Hüdai, Hızır Bey gibi tür büyüklerinin çıktığı ilçe olarak iddia edilmektedir önemli bir ilçe olduğu bu büyük insanların o bölgeden çıktığı için anlaşılmaktadır.
Babası Hortu Köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237′de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.

Nasreddin Hoca kadılık, imamlık, müftülük ve öğretmenlik yapmıştır eğitim yıllarında iyi bir eğitim almış sonrasında bu görevleri hakkıyla yerine getirmiştir. Farklı mizahı kendisini uzun yıllar ve halen günümüzde  adından bahsettirmektedir ve halkın sevdiği bir kişi olmuştur. Her zaman insanları düşündürmeye yönelik farklı mizaha sahip inançlı bir kişiliğe sahiptir.
Nasreddin Hoca 1284 yılında Akşehir de vefat etmiştir. Akşehir de Nasreddin Hoca türbesi vardır. Birde Nasreddin Hoca adına yapılan eşşeğe ters binmiş şekilde heykeli yapılmıştır. Bir çok kişi eşşeğe ters bindiği fıkraları karikatürize edilerek izlemiştir.
Komik mizahı ona bu heykeli yapılmasında baş rol oynamakta komik bir mizahı vardı tabi günümüzde söverek komiklik yapmak isteyen kişiler gibi değildi Nasreddin Hoca komik olsada bu komikliğin altında insaları hep iyi ye yöneltmek vardı yani Anadolu insanlarının düşüncesini  ve yapısını fıkralarında anlatmıştır. Hazır cevap yönüyle herkezi şaşırtan bir mizaha sahipti bir o kadarda güldürmeyi başarmakta yani hem güldüren hem düşündüren bir kişiliği vardı. Yani anlayacağınız tüm dünyaca bilinen Türk edebiyatının ve geleneğinin en önemli bilge insanlarından biridir.
Yazımı bitirmeden sizlere kısaca bir tane Nasreddin Hoca fıkrası anlatayım ''bir gün çok yağmur yağıyormuş yolda yağmurdan kaçan bir adam görmüş efendi nereye kaçıyorsun adam hoca yağmur çok yağıyor ıslanmamak için kaçıyorum demiş hoca ALLAH'ın rahmetinden kaçılırmı diye adamı azarlamış. Biraz zaman geçmiş yine yağmur çok yağıyormuş ve bu sefer Nasreddin Hoca yağmurdan kaçıyormuş geçen kızdığı adam hocayı kaçarken görünce hoca hoca hiç ALLAH'ın rahmetinden kaçılırmı demiş hoca hazır cevap evladım ben ALLAH'ın rahmetine basmamak için kaçıyorum demiş''. Evet fıkramızıda anlattık başka yazılarda buluşmak üzere hoççakalın.

Yorumlar