Kıl Dönmesi Nedir, Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kıl Dönmesi Nedir

Hastalık genel olarak vücutta yer alan dermis tabakasında oluşan kıl ve kılların vücut dışına çıkmak için ilerlediği yolları şaşırması sonucu vücut dışına çıkmak yerine deri içinde uzaması sonucu oluşan hastalık türüdür.Bu ür hastalık insan vücudunda kıl olan ve kökünden çekilebilen tüm noktalarda görülme olasılığı
bulunmaktadır.

Kıl Dönmesi Sebepleri

*Traş olmak
*Çok fazla oturmak
*Çok terlemek
*Çok kıllı olmak
*Oturma şekli
*Uzun süreler boyu yürümek veya bisiklete binmek
*Fazla kilolar
*Dar giysiler giymek

Kıl Dönmesinin Belirtileri

*Akıntısız , kıllı, kılsız, milimetrik delikler görülmesi ,
*Bazen de şişlik ve ağrı ile kendini gösteren apse oluşmasıdır.
*Kuyruk sokumunda veya makatın biraz yukarısında  akıntı olması
*Abselerin hacmi 1 cc'den 100 cc'ye kadar değişir ve kendini lokal ısı artışı,ağrı,sistemik ateş ve halsizlik ile belli eder.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemlerinin en başında 150 yıldır başarıyla uygulanan radikal cerrahi vardır. Kıl dönmesi olan bölgede, iri bir baklava dilimi biçiminde hastalıklı noktalar dahil olmak üzere, sağlıklı bazı dokularla birlikte kemiğe kadarki yumuşak dokular alınır.
Bunun tekniği zamanla değiştirilmiştir. Mesela alındıktan sonra bölgenin doğrudan dikilerek kapatılması durumunda sorun çıkabilir düşüncesiyle, özellikle hastalığın nüksetmesini önlemek için 2,5 ay gibi bir sürede bu yer kapatılır. Buna açık tedavi denir.
En çok uygulanan yöntem ise eşkenar dörtgen şeklinde kaba etten bir kalın deri alınıp o bölgenin kapatılmasıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Hastane şartı olmaksızın, lokal anestezi altında 20-40 dakikada yapılır. Operasyondan sonraki ikinci gün ve yedinci gün kontol ve pansuman yapılması gerekir. 


Hiç yorum yok