Gargara Yapmanın Dişlere Faydası Var Mıdır?

Su ya da başka bir sıvıyı ağza alıp (öksürük, boğaz iltihabı vb. enfeksiyonel hastalık için özel üretim doktor tavsiyesi ürünler) başı hafif arkaya doğru eğerek boğazda çalkalama yapma eğilimidir. Kullanım için, ilacın prospektüsüne bakmak daha sağlıklı olabilir.
Gargara Yapmanın Dişlere Faydası Var Mıdır?
Yerine göre bazı ilaçlar yutulabiliyor iken, bazılarını çalkaladıktan sonra tükürmek gerekebilir. Sadece boğaz ağrısı vb. durumlarda kullanılmamaktadır. Diş eti rahatsızlıkları yaşayan bazı kişilerde de ağız gargarası kullanımına ihtiyaç duyabilmektedir.

Dt. kontrolünde kullanılmaya dikkat edilmelidir. Ağız gargarasını uzun süre ve bilinçsiz kullanmak, kişinin tükürük bezlerinde azalmaya sebebiyet verebilir. Ağız bakımı için önemli bir rol oynayan gargara, doğru kullanıldığı takdirde tedavide, diş macunu kadar büyük bir rol oynar.

Gargaranın Avantajları

Boğazda ki doğal ph seviyesini düzenler. Kuru öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olur. Bademciği rahatlatıcı etkisi kanıtlanmıştır. Diş ve diş eti tedavisinde yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar. Diş minesini de korumaktadır. Ağız içerisindeki mikropları kısa süre de öldürmektedir. Nane içerikli veya tuz içerikli gargaralar ağız kokusuna da iyi gelmektedir.

Evde Hazırlanabilecek Doğal Gargara Tarifleri

Karbonatlı Su Gargarası: 1 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılıp, günde 4-5 kez belirli aralıklar  uygulanabilir.

Tuzlu Su Gargarası: Kullanımı ve içerisinde ki malzemeler karbonatlı su tarifi ile benzer olup(karbonat yerine tuz), karbonatlı suya göre etkisi daha fazla gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Doğal elma sirkesi Tarifi: 1 su bardağı suya 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak, tok karnına 2-3 kez kullanılması önerilir. Tok karnına uygulanmasının sebebi, sirkenin mide bulantısına sebep olmasıdır. Bu nedenle tok karnına uygulamak, iyileşme sürecini artırır.

Maydanoz Ve Karanfil Kürü: Maydanozun ve karanfilin faydasını saymakla bitiremeyiz. Özellikle maydanoz nefes açıcı etkiye sahip olmakla kalmayıp ağız kokusuna birebir nadir bitkilerdendir.

Tarife gelecek olursak, yarım bardak su, 2 dal maydanoz, 2 adet karanfili kaynatıp soğumasını bekleyiniz. Suyunu süzün, gün içerisinde istediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz.1 gün kullandıktan sonra aynı karışımı 2.gün kullanmayıp, tarifi yenilemelisiniz. Çünkü maydanoz bekledikçe acıma yaptığı için etkisini kaybedecektir.

Yorumlar