Bronşit Nedir,Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir

Bronşit Nedir ve Nasıl Bir Hastalıktır;

Bronşit akciğerin hava yollarını tutan, hava yollarının iltihaplanmasının ismidir ve bu hastalığın birinci belirtisi
Bronşit Nedir
öksürük ve balgam çıkarmadır. Eğer kişi 1 haftadan fazla süren öksürük sıkıntısı varsa  ve balgamda çıkartıyorsa bu bronşitin belirtisi olabilir mutlaka tedavi edilmelidir. Bronşit hastalığında broş içi ve broş zarı iltihaplanır yani şişer ve ödem haline gelir ve bu arada broşun balgam çıkartılan bezleri uyarıldığı için bol miktarda sekresyon açığa çıkar. Bu o kadar şiddetli hale gelir ki hava yolları daralır.

Bronşitin Sebepleri

Bronşit sağlıklı kişilerde kolay kolay olacak bir hastalık değildir. Kişi eğer sigara içiyorsa bronşite zemin hazırlanmış demektir. Sigaralı bir akciğerde, sigaralı bir hava yolunda çok kolaylıkla soğuk algınlığı gibi mikropların başlangıcı görülür. Bu bakteriyel enfeksiyonlar alt solunum yollarına ilerleyerek bronşitin oluşmasına sebep olabilir. Bazı durumlarda ise virüs denilen viral enfeksiyonlar vardır, bunlar griptir. Grip virüslerin yaptığı bir hastalıktır, tüm solunum yollarına yayılır ve bronşiti tetikler.

Bronşitin Belirtileri

Bronşitin belirtileri öksürük ve balgam çıkarmadır. Bir haftadan fazla süren öksürükler ve renkli balgam tablosu bronşitin belirtisidir. Ateş bazen olabilir bazen olmaya da bilir. Sigarayı devamlı içen kişilerde bronşit hastalı devamlı karışır ama balgamın renkli olması ve öksürüğün devamlı olması bronşitin en önemli bulgularıdır. Akut bronşit birden bire aniden başlayan öksürükle ve öksürük krizleriyle seyredebilir. Kronik bronşit ise her yıl kış aylarında 3 ay arka arkaya devam eden öksürme ve balgam çıkarma durumudur.

Kaynak:http://www.tedavisibu.com/konular/gogus-hastaliklari/bronsit-gogus-hastaliklari
Sağlıklı yaşamlar dileğiyle.

Yorumlar