Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Giderilir ve Tedavisi

Ağız kokusu günlük hayatta bir çok olumsuzluklara yol açar. İşyerinde olsun evinizde olsun neredeyse her yerde sorun olmakta mutlaka çaresine bakılmalıdır.
Özellikle diş bakımına dikkat esilmesi ağız kokusunu önlemenin başlıca yoludur günlük dış fırçalama ağızdaki bakterilerin temizlenmesi ve koku yapmasını ebgellemiş olur.

Ağız Kokusuna Neden Olan Besinler

Ağız kokusana neden olan besinler ağırlıklı olarak karbonhidratlardır.Et tüketiminde yediğimiz kırmızı et Örnek; pastırma, sucuk, sarımsak gi vs.Bu besinler genelde ağız kokusuna neden olur.Ağız kokusu şikayeti olan kişiler gece yatmadan önce bu besinlerden tüketmemeldir eğer tükettiysede yatmadan önce ağızını iyice temizlemesi ve dişlerinide fırçalaması gerekmektedir.

Ağızdan alınıp vucuttan atılıncaya kadar 48 saat geçmekte.Bu süre zarfında vücutta ketoasitoz denilen asitoz’a dönüşerek dışarı atılmaktadır.Bunun nedeni olarakta kendine has bir koku oluşturmaktadır bu kokuda ağzımızdan dışarı çıkar pis koku olarak.Bunun dışında da baharatlı besinler,asitli besinler ve koku yapan diğer besinler

Sprey, Nane Şekeri ve Gargara Gibi Yöntemler Ağız Kokusunu Giderirmi

Kişiler ağız kokusunu geçici bile olsa gidermek için farklı yöntemlere başvuruyor.Sakız çiğnemek,sprey kullanmak,gargara yapmak gibi benzeri şeyler.Şekersiz Sakız çiğnemek etkilidir,şekersiz sakız ağızdaki tükürük miktarını arttırdığı için geçici olarak ağız kokusuna birazda olsa engel olmakta.Piyasada satılan ağız suları, gargaralar ve spreyler hiçbir şekilde ağız kokusunu tedavisinde fayda sağlamamaktadır.

Çünkü önce teşhis konulması ve bundan sonra tedavi edilmesi gerekmekte.Ağız suları, gargaralar ve spreyler ağız kokusunu tedavi etmediği gibi aksine dahada ağız kokusunun artmasına neden olmaktadır.bunlar geçici ferahlık sağlar ve sık sık kullanmak gerekebilir. Doktorlar ticari ürünler yerine etken durumun bulunup tedavisinin yapılması için çalışırlar.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun lokal ve sistemik olmak üzere iki sebebi vardır. Lokal sebepler ağızdan kaynaklanan nedenlerdir. Çürük dişler, hastalıklı diş etleri, çıkamayan yirmi yaş dişleri, yarım çıkan yirmi yaş dişleri, farenjit, tonsilit ve kronik sinüzit ağız kokusunun lokal nedenlerini oluşturmaktadır.

Ağız kokusunun %90′ı lokal nedenlerden kaynaklanmaktadır. %10′u da sistemik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Sistemik hastalıklar;mide-bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, şeker hastalıları, kanser ilaçları, anti-depresan ilaçlar ve bazı psikiyatrik ilaçlarda ağız kokusuna sebebiyet vermektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılır

Öncelik olarak, ağız kokusu tedavisinde teşhis konulmalıdır. Koku sistemik hastalıklardan dolayımı yoksa ağızdan mı oluşuyor bunu belirlenmesi gerekmektedir. Teşhis koyduktan sonra bu elektrokimyasal ölçüm yapan gaz monitörü cihazları ile tespit ediliyor.

Ağız kokusunun nedenini ve şiddetini  bu cihaz ile tespit ediliyor. Eğer koku ağızdan kaynaklanıyorsa mümkün olduğu kadar etkeni ortadan kaldırıyoruz. Eğer sistemik hastalıklardan kaynaklanıyorsa bunu da ilgili konsültasyon hekimine gönderiyoruz.

Eğer diş kokusu konusunda kendiniz veya etrafınızdakiler rahatsızlık duyuyorsa bu konuda ilk başvurmamız gereken yer diş hekiminiz olmalı. Diş hekiminiz kokunun nereden kaynaklandığını size bildirecektir. Koku eğer  ağız içinde değil ise yan branşlara yönlendirilebilirsiniz.

Diş Problemleri Ağız Kokusuna Yol Açarmı
Ağız kokusunun en büyük nedenlerinden biriside diş çürüklerimizdir.
Hatalı yapılan dolgular ve kaplamalar, çürük dişler, yarı süren yirmi yaş dişleri, hastalıklı diş etleri ağız kokusuna neden olan diğer baş nedenlerden dir.

Çürük dişin belirtileri
Dişlerimizin çürük olduğunu nasıl anlarız öncelikle çürük dişin üç belirtisi vardır.(1) Birinci belirtisi renk, yani diş üzerinde oluşan siyah lekeler dir,(2) ikincisi diş ağrısıdır,(3) üçüncüsü de ağız da kokudur. Bu üçünden herhangi biri dahi ağız kokusuna neden olabilir.Çürük belli bir seviyeye geldikten sonra zaten ağız kokusu şeklinde kendini belli etmektedir.

Hangi Hastalıkların Belirtisi Ağız kokusu Olabilir Ağız kokusunun % 10′u sistematik hastalıklardan kaynaklanmaktadır.Yani Mide-Barsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve bazı böbrek hastalıkları vede ilaç kullanımı ağız kokusuna sebebiyet veren hastalıklardandır. Şeker hastalığı ağız kokusuna sebebiyet veren başlıca temel hastalıkların başında gelmekte. Anti-depresan ilaçlar, kanser ilaçları da ağız kokusuna neden olur. Sistematik hastalıklar içerisinde en çok şikayet alınan hastalık şeker hastalığıdır.

Çünkü şeker hastalığı tükürük bezlerini etkiler ve böylece ağızdaki tükürük miktarı azalmakta buna bağlı olarakta ağızda aseton şeklinde bir ağız kokusu oluşmakta. Tedavi edilemeyen bazı böbrek hastalıklarında ise kadavra kokusu yani amin kokusu da denilen üre şeklinde bir koku olabilir. Devamlı kullanılan anti-depresan ilaçlar, kanser ilaçları da tükürük bezlerinde etkili olduğu için ağızda yeteri kadar tükürük oluşmasını engelliyorlar bu sebeple ağızda bazı kokuları meydana gelir ve de ağız hastalıkları da oluşabilmektedir.

Ağız Kokusu Olan Kişiler Dişlerini Nasıl Fırçalamalıdır
Ağız kokusu olan kişiler dişlerini şu şekilde fırçalamalıdır.Diş ve diş eti arasına 45 derecelik bir açı ile fırçayı yerleştirerek, 3 dakika dişlerinizi  fırçalamanız önerilir.Dişlerimizi fırçalarken daha çok diş ve diş eti arasına 45 derecelik bir açı ile çok basınç yapmadan, titreşimli bir fırçalama yapmak gerekmektedir.

Diş Fırçası seçiminde  ise iki çeşit fırça kullanılmalıdır. Sabah orta-sert, akşam ise yatmadan önce fırçalamada orta sertlikte bir fırça kullanılmalıdır.Diş Fırçalarınızı mümkün olduğunca suyun içinde bekletmelisiniz.İçi su dolu bir bardak kullanılabilir bunun için. Haftada bir defa da fırçaları içine koyduğumuz suya bir kaşık tuz atıp fırçaları sabaha kadar bu şekilde bekletmeliyiz. Her fırçalamadan sonra mutlaka diş ipi kullanmalıyız. Her dişin arası diş ipi ile girilip temizlenmeli. Daha sonrasında ise dil fırçaları ile dilin temizlenmesi gerekmekte. Özellikle gece yatmadan önce bu üç şeyi mutlaka yapmalıyız. Bu durum ağız kokumuz olmasa dahi yapılması gereken temel temizliktir alışkanlık olursa daha iyi olur.

Fırçalama olarak düz yani el ile ve elektrikli sistemler var. Elektrikli olanlar daha çok  titreşimini kendileri sağlamaktadır. Bu fırçalar faydalıdır ama herkes kullanacak diye bir durum yok.  Bu sadece özel durumlarda, yani çok sert fırçalayan insanlarda veya dişlerine çok bastıran insanlarda bu hareket diş eti çekilmesine neden olduğu için bu gibi durumlarda elektrikli fırçalar önerilmektedir.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Nasıl Bir Ağız Bakımı Yapmalı
Ağız kokusu eğer kişilerde ağızdan kaynaklanıyorsa, yapması gerekenlerin başında ağız hijyen ve temizliğine dikkat etmesi gelmektedir. Dişlerini 45 derecelik bir açı ile fazla basınç uygulamadan sanki masaj yapar gibi alt ve üst çene olmak üzere ortalama 3 dakika fırçalamaları gerekmektedir.
Diş ipini toplumun 2/3’lik bir kısmı kullanmamayı seçiyor ve zaten kullanamıyorda. İnsanların bu durumu açıklayan mazeretleri de var.

Diş etimizi kanatıyor, dişlerin arasına girmiyor vs diye bahaneler.Teknoloji bunlarında çaresini bulmuş durumdadır. Özel mumlu diş ipleri sayesinde bu mümkün olabiliyor. Bu diş ipleri evde hekimin gösterdiği şekilde rahatlıkla kullanılabilir. Hatta elimizle kullanamıyorsak bu diş ipi için geliştirilen ve kullanmayı kolaylaştıran özel çatallarda mevcuttur.

Diş ipi bir miktar kanama yapar. Bu durum önemsenmemelidir. Elimiz bir süre sonra alışacak ve artık dişerimizi kanatmadan, diş ipini yeterli düzeyle bastırarak kullanma yeteneğimiz gelişecektir. Ama bunu öğrenmek için rutin olarak düzenli yapmalıyız. Eğer günde iki defa dişlerimizi fırçalıyorsak, günde iki defa da diş ipini kullanmalıyız.

Bu sayı üç ise günde üç defa diş ipi kullanmalıyız. Bir de son günlerde de popüler olan dil fırçaları veya dil temizleyici sırtı olan fırçalar ile sürekli dilimizi temizlememiz iyi olacaktır. Bir dil fırçası bulamıyorsak, fırçanın tüylü yüzeyi ile de dilimizi temizleyebiliriz. Bu oldukça önemlidir Çünkü dil ağız kokusunun %70′ini oluşturur. Bu sebeple dilimizi de temizlemeliyizki ağız kokusuna neden olaçak faktorler meydana gelmesin.Saygılar.

Not: Sitemizdeki içerikler bilgi amaçlıdır. Sağlık konularında unutmayalım'ki tedavi için öncelikle doktora gidilmelidir.

Yorumlar