ZOSTEROP KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Oldukca sevimli bir o kadarda dost canlısı olan zosterop kuşunun özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz. Yaklaşık 85 kadar türü bulunan zosterop kuşu grup halinde yaşamayı sevmektedir.

Küçüklüğü sevimli halini gösteren bu kuşun boyu sadece 17 cm kadardır ve ömrü ise 10 yıl kadardır.

ZOSTEROP KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kuluçka süresi 14 gündür. Yumurtadan çıkan yavrular 14 gün sonra tüylenmeye başlar.

Zosterop kuşunun özellikleri

Adını belkide bir çoğumuzun duymamış olduğu zosterop kuşu Asya ve Afrika da geniş bir alanda yaşamaktadır. Yaklaşık 85 türü olan zosterop kuşunun gaga yapısı küçük ve düzdür.

Zosterop kuşu grup halinde yaşar ve arkadaşlığı iyi bilen kuş türüdür. Küçük olması nedeniyle diğer küçük kuş türleriylede yaşamayı bilirler. Küçük ve sevimli olsalarda çiftcilerin korkulu rüyası olmuşlardır çünkü çiftcilerin yetiştirdiği olgunlaşmış meyvelere zarar verirler. Aslında kuşlar meyvelere zarar vermezler tek amaçları karınlarını doyurmaktır bu nedenle biz insan oğlu bunu düşünmeyip sadece meyvelere zarar verdiğini düşünürüz.

Bu kuşlar tarlada bulunan mahsule zarar verecek böcekleride yer bu nedenle bir nevi çiftciye fayda sağlamış olurlar.

Zosterop kuşunun pek fazla özelliği olmasada doğada yaşayan bir çok kuş türü insan oğlunu kendilerine hayran bırakmıştır.

Her canlının kendine has özelliği olduğu gibi bu küçük kuşlarında grup halinde yaşaması ve bulunduğu gruptaki arkadaşlarıyla iyi geçinmesi bizlere arkadaşlığın ve birlik beraberliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Yorumlar