YÖN BULMA YÖNTEMLERİ VE TEKNİKLERİ

İnsanoğlu var olduğu günden  itibaren yön bulma ile ilgili çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonucunda gece gündüz fark etmeksizin yön bulma yöntemlerinde çok büyük aşamalar kaydedildi.
YÖN BULMA YÖNTEMLERİ VE TEKNİKLERİ
Yön bulma ile ilgili her yerde kullanabileceğiniz birkaç pratik yol var. Siz de bu pratik yolları öğrenebilir ve bu sayede yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz. Sık bir şekilde kullanılan yön bulma yöntemleri nelerdir?

Pusula İle Yön Bulma Yöntemi

Yönünüzü bulmak için en pratik yol pusula kullanmaktır. Pusu kullanarak yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz. Pusulanın içerisinde bulunan ibre hangi doğrultuyu gösteriyorsa o doğrulta kesinlikle kuzeydir. Pusulada yönler İngilizce olarak belirtilir.

Güneş Metodu Kullanarak Yön Bulama Yöntemi
Güneş doğduğu zaman kolumuzu sağa uzattığımız yön doğu, kolumuzu sola uzattığımız yön ise batıdır. Doğal olarak önümüz kuzeyi, sırtımız ise güneyi gösterecektir.

Mezarlıklara Bakarak Yön Bulma Yöntemi
Müslüman mezarlıklarında mezarın baş kısmı daima batıyı gösterir. Doğal olarak ayak kısmı ise doğuyu yön olarak ifade eder. Hristiyan mezarlarında ise baş kısım güneyi, ayak kısımları ise kuzeyi yön olarak belirtir. Müslüman ve Hristiyan mezarlıklarına bakarak yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Karınca Yuvaları İle Yön Bulma Yöntemi
Eğer yönünüzü kaybettiyseniz karınca yuvası arayın. Karınca yuvası sizlere yön ile alakalı kesin bilgiler vermektedir. Karınca yuvaların ağız kısmı daima güneyi göstermektedir. Doğal olarak karınca yuvalarının sırt kısmı ise kuzeyi, kuzeyde sağ kısım doğuyu ve sol kısım ise batıyı göstermektedir.

Camilere Bakarak Kolaylıkla Yön Bulabilirsiniz
Yönünüzü kaybettiğiniz noktada eğer bir cami varsa yönünüzü bulmak çok kolay. Camilerin giriş kapısı daima kuzeyi göstermektedir. Caminin giriş kapısına yüzünüzü döndüğünüz taktirde sırtınız daima güneyi, sağ kolunuzun bulunduğu yön doğuyu ve sol kolunuzun bulunduğu yön ise daima batıyı gösterecektir.

Yosun Yöntemi İle Yön Bulma
Yosunlar ağaçların kuzeye bakan kısımlarında oluşur. Ağaçlarda yosun oluştuğu gibi aynı zamanda taşlarda oluşan yosunlara bakarak da yönünüzü kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer bir doğa seyahatine çıkarsanız her ihtimale karşı yanınızda mutlaka pusula bulundurun. Pusula bulundurmak sizlere çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Yön bulma ve tekniklerini sizlere kısaca paylaşmış olduk sizde doğada nasıl yön bulacağınıza dir kendi fikirlerinizi ve yöntemlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar