HARPUT NEREDEDİR? HARPUTTA NEREYİ GEZMELİ, NELERİ YEMELİ?

Harput, Elazığ’da bulunan antik bir kenttir. Antik Harput yerleşim alanı adeta bir açık hava müzesi konumundadır. Harput’ta M.Ö. 20 yy kalma kalıntılar bulunmaktadır. Camileri, kilisesi, müzesi ve Buzluk mağarasıyla turizm merkezidir.

Harputunun özellikleri

Harput'ta ilk yerleşim M.Ö. 2000 yıllarında Hurriler tarafından yapılan Harput Kalesi etrafında başlamıştır. Yerleşim artınca güvenliği sağlamak için şehrin etrafı surlarla çevrilmiştir. Hurrilerden sonra uzun yıllar Urartuların elinde olan harput zaman içerisinde birkaç medeniyetin egemenliği altında kaldıktan sonra en son 1516 çaldıran savaşı ile osmanlı ordusunun eline geçmiştir.
HARPUT NEREDEDİR? HARPUTTA NEREYİ GEZMELİ, NELERİ YEMELİ?
Harput’un tarih içinde birçok isim değiştirdiği söylense de Harput'un en eski adının "Carcathiocerta" olduğunu belirtirken; "Carcath=şehir", "Certa=kale" anlamlarını koyarak, Carcathiocerta / Karkathiokerta adının "Şehir kale" anlamına geldiğini söylemektedir. Diğer bir yaygın isimde Castellum" isimlerindeki "Ziyat/ziyad/ziata" kelimeleri, "kale" anlamına gelen "Castellum" ve "Hısn" kelimeleri ile birleşerek, "Ziyad kalesi" anlamında kullanıldığı noktasındadır.

Harput’ta iklim:
Karasal iklimin hüküm sürdüğü Harput’ta kışları soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Elâzığ’dan rakım olarak daha yüksek olduğu için kışları daha soğuk geçmektedir.

Harputta gezilecek yerler

Elbette gezilip görülmesi gereken birçok yer vardır. Ama özellikle aşağıda belirttiğimiz yerler harputa yolu düşenlerin mutlka görmesi gereken yerler arasında gelmektedir.

-    Harput Kalesi (Süt Kalesi)
-    Ulu Camii
-    Meryem Ana Kilisesi
-    Alacalı Camii
-    Ağa Camii
-    Kurşunlu Camii
-    Buzluk Mağarası
-    Harput müzesi
-    Harput konağı ve Şefik Gül Kültür Evi

Harputa geldik peki ne yiyelim?

Bu soruyu soranlara şunu söylemek isterizki bugün ülkemizde elazığ yöresine ait diye bilinen birçok yemeğin anavatanı Harput’tur. İlin kendine has diliyle bilinen yemekleri arasında Kelleçoş, Harput köfte, İçli köfte, İşgene, Patile, Ufalama, Fodula, Gaygana, pestilli yumurta, Dolangel, kalbur hurması ve Dilberdudağı gibi yemek ve tatlılar yöresel tatllardan sadece bir kısmıdır.

Bunun dışında dut unu, çedene kahvesi ve ya yöreye özgü üzümlerden yapılan buzbağ şaraplarından da tadabilirsiniz.

Son olarak eğer şansınız varsa Harput’ta bir eğlenceye veya düğüne rastlar Elazığ yöresine özgü çayda çıra oyununu yöreye özgü halayları yerinde izleyip görürsünüz.
Yolu düşenler için kısaca tanıtmaya çalıştığımız Harputta size şimdiden iyi gezmeler.

Yorumlar