Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücut sıcaklığının çeşitli nedenlere bağlı olarak düşmesi sonucu oluşan sürekli üşüme insandan insana değişen bir olgudur. Kimi insanlar sürekli üşümeden şikayet etmeden en soğuk kış aylarında bile bir sorun yaşamazken kimi insanlar ise en sıcak havalarda bile üşümektedir. Sürekli üşüme sorunu gerekli tedbirler alınarak ortadan kaldırılabilir.
Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?
Sürekli üşümenin önlenmesinde sağlıklı yaşamın büyük bir yer vardır ve kişiler düzenli spor yaparak ve beslenmesine dikkat ederek sürekli üşümenin etkilerinden kurtulabilir. Hamilelikte üşüme, el ve ayaklarda üşüme ve ayaklarda üşüme gibi sorunlarınız varsa detayları yazımızın devamında.

Sürekli Üşümenin Nedenleri

Sürekli üşüme her insanda farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu nedenlerin bir kısmı kişilerin fiziksel özelliklerinden bir kısmı ise yaşam şartlarından dolayı ortaya çıkmaktadır.

1.    Cinsiyet

Kadınların vücudu erkeklerin vücuduna oranla daha fazla yağ dokusuna sahiptir. Yağ dokusu üşümeye neden olan durumlardan biridir. Erkeklerin vücudu daha kaslı bir yapıda olduğu için bayanlara nazaran daha az üşürler. Ayrıca kadınlarda bulunan östrojen hormonu da üşümenin cinsiyete bağlı nedenlerinden birini oluşturmaktadır.

2.    Beslenme

Beslenme düzeninizde oluşan bozukluklar vücudunuzda kendini en fazla hissettiren durumlardan biridir. Sürekli olarak abur cubur gıdalarla beslenmek vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi gerekli besin ögelerini almamanıza neden olur ve sonuç olarak da üşüme, yorgunluk gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Şok diyetler dediğimiz çok fazla kilo kaybına neden olan beslenme alışkanlıkları ile birlikte kendinizi sürekli olarak aç bırakmanızda üşümenize neden olacaktır.

3.    Hormonal Dengesizlik

Daha çok kadınlarda görülen hormonal dengesizliklere bağlı üşüme, kadınların menopoz ve hamilelik dönemlerinde kendini göstermektedir. Bu dönemlerde bayanların vücudunda bulunan östrojen hormonu değişiklik gösterdiği için üşümeler sık olmaktadır.

4.    Aşırı Zayıflık

Vücuda alınan her besinin mideye gitmesi ile birlikte midenin sindirim görevini yapabilmesi adına kişilerin vücudundaki kanda bu bölgeye toplanacaktır. Midede kanın toplanması vücuttaki kan akışının yavaşlamasına ve üşümeye neden olur. Bu durum normal kilosunun altında olan çok zayıf kişilerde üşüme olarak daha fazla hissedilir.

5.    Kan Basıncı

Yüksek kan basıncı ve düşük kan basıncı nedeniyle kişilerde üşüme görülebilir. Yüksek kan basıncında vücut içerisindeki kan çok hızlı bir şekilde dolaştığı için en son el ve ayak denilen uzuvlara gider ve buradan da hızlı aktığı için yeteri kadar ısınamamasına neden olur. Düşük kan basıncında ise kanın hareketleri yavaştır ve en son uzuvlar olan el ve ayaklara gider ancak geç gittiği için bu süre içerisinde üşüme olabilir.

6.    İlaçlar

İlaç kullanan kişilerin ilaçları ile yeterince uyum gösterememesi nedeniyle yan etki olarak üşüme gibi bir durum yaşayabilirler. Kişiler düzenli olarak ilaç kullanıyorsa bir ilaçlarındaki reçete kısmından yan etkilere bakmalı ve doktorlarına başvurmalıdırlar.

7.    Tiroid Problemleri

Üşüme ile birlikte sürekli kilo alma problemi yaşanıyorsa ve bu kilo sorunları diyetlerle ve egzersizlerle engellenemiyorsa tiroid problemlerinden dolayı üşüme yaşanıyor olabilir. Tiroid rahatsızlıklarından bazıları metabolizmayı yavaşlattığı için üşümeye de neden olmaktadır.

8.    Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Üşüme problemi ellerde ve ayaklarda olabildiği gibi tüm vücutta da olabilir. Eğer sizin de vücudunuzun tamamı üşüyorsa bunun altında zayıflayan bağışıklık sistemi bulunabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflama nedenlerinden biri ise Candida gibi bir parazit olabilir ve dışarıdan gelen enfeksiyonları vücudunuza kolaylıkla kabul etmenize neden olabilir. Böyle bir durumda üşümenize neden olacaktır.

9.    Raynaud Fenomeni

Ortamda bulunan havanın bir derece daha serin olması ile birlikte insan vücudu kendini korumak amacıyla bütün kan dolaşımını iç organlara yönlendirir. Bu yönlendirme ile birlikte insanların ellerindeki ve ayaklarındaki kan dolaşımı azalır. Ancak bazı kişilerde ellerde ve ayaklarda bulunan kanın çekilmesi o kadar kuvvetli olur ki parmakların rengi bile sarıya dönebilir. Böyle bir durumda ise kişi çok fazla üşür.

Sürekli Üşümenin Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Vücut ısısı kendi kendini farklı yöntemlerle dengeler. Bu dengelemede vücuda yardımcı olacak olan kaslar ise sürekli çalışmadığında üşümenin görülmesi muhtemel olmaktadır. Bu nedenle kişilerin düzenli olarak spor yapmaları üşümelerinin geçmesinde en etkili yöntem olacaktır. Hareketsiz kasların bile vücut sıcaklığına olan etkisi %25 oranında olduğu için hareket eden kasların vücut sıcaklığına olan etkisi daha fazla olacaktır. Vücudunu sürekli olarak hareket ettiren kişilerde sıcaklık artacak ve üşüme azalacaktır.

Vücutta ısı düzenini ayarlayan hormonlardan olan hipotalamus termostat görevi yapar ve vücudun ısısını ayarlamaya çalışır. Vücut çok fazla ısındığında hipotalamus, fazla olan sıcaklığı atmak amacıyla vücudun dışa yakın kısmında olan damarların genişlemesine neden olur.

Bu genişleme ile birlikte vücut ısısı ter olarak dışarı atılır. Bu terleme sırasında ise kişiler titrerler. Titreme ise ısı dengesini yakalamak amacıyla meydana gelir yani bir hastalık değildir. Ancak sürekli olarak titremek ve üşümek herhangi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Kişilerin doktora başvurması gerekir.

Vücut Isısını Artırmak İçin Alınacak Önlemler

•    Sürekli olarak üşüyen kişilerin beslenme programlarına dikkat ederek vitamin, protein, mineral ve kalsiyum açısından zengin olan bir beslenme programı izlemeleri gerekir. Kişilerin abur cuburdan da uzak durması şarttır.

•    Gündelik yaşamda ya da diyette olduğunu süreçte öğün atlıyorsanız bu vücudunuza daha az enerji girişine neden olduğu için üşümenize neden olur. Bu nedenle öğün atlamamalısınız.

•    Vücut sıcaklığınızı artırmak için çeşitli sporlara yönelebilirsiniz. Özellikle de kardiyovasküler sporlar kılcal damarlarınızı genişleterek ısınmanızı sağlayacaktır. Yüzme gibi sporlar ise üşümenizi engelleyecektir.

•    Üşümeye başladığınızda ellerinize ve ayaklarınıza zencefil, tarçın, karabiber ya da bitkisel yağlar ile masaj yapabilirsiniz.

•    Elleriniz ve ayaklarınız üşüyorsa yatmadan önce sıcak su ile banyo yapabilir ve havlu ile ellerinizi ve ayaklarınızı ovalayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Evet tüm bu nedenler olabilir. ancak eşimin üşümesi için gitmediğimiz hasane kalmadı herhangi bir sebebi olmadan da üşünebiliyormuş

  YanıtlaSil
 2. Son zamanlarda yaz aylarına girmemize rağmen bir tanıdığım sürekli üşüyordu. Bu yazıyı o tanıdığımı okutmalıyım.

  YanıtlaSil
 3. sebepsiz Devamlı üşüyen insanı akrepe sokturmak lazımmiş yazin bile üşüyen insan bir daha üşümezmiş bu denenmiş olumlu sonuç alinmiş ama böyle bir şeyi uzman kontrolünde yapturmak lazim akrep sokmasì ölümcül olabilir

  YanıtlaSil
 4. peki cüceler de üşür mü neden yazılmamış?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder