ORMANLARIN FAYDALARI NELERDİR?

Ormanların yararları denildiğinde hepinizin aklına eminim ki birçok gelmiştir. Biz bugün aklınıza gelen ve gelmeyen bu yararları özellikle genç kuşak için sıralayıp yardımcı olmaya çalıştık.

Gelelim ormanların yararlarına,

1. Ormanlar temiz havanın en çok olduğu alanlardır.

2.Kullandığımız kâğıtların ham maddesi ormanlarda bulunan ağaçlardır.

3.Ormanlar gündüz oksijen yayıp temiz hava verirken çevreye de büyük fayda sağlarlar.

4.Hava kirliliğini önlemek için ormanlara ihtiyacımız vardır.
ORMANLARIN FAYDALARI NELERDİR?
5.Ormanlar erozyonu önlemek adına en etkili önlem şeklidir. Ağaç olan yerlerde rüzgâr veya suyun toprağı silip götürmesi rastlanır bir durum değildir. Bu duruma çok nadir olarak rastlanır. Genel olarak erozyonun en az olduğu yerler ormanların en fazla olduğu alanlardır.

6. Bazı ilaçların ham maddesi de ormanlardaki ağaç türleridir.

7.Ormanlar ve ormandaki ağaçlar  yağmur esnasında  yağmur tanelerinin toprağa hızlı değmelerine dalları sayesinde engel olurlar. Bu sayede yağmurun toprağı alıp götürmesini de  engelemiş olurlar.

8. Ormanlarımız, özellikle kırsal alanlarda kömür  yerini alan yakacak kaynaklarıdır.

9.Birçok hayvan türüne barınma olanağı vererek bir nevi onlara ev sahipliği yaparak hayvan soylarının yok olup gitmesine engel olur.

10.İnsanların özellikle tatil zamanlarında yürüyüş yaptıkları, piknik yaptıkları kısacası kendilerine yaşam alanı ürettikleri en güzel yerlerin başında gelir.

11.Ayrıca zengin bir ham madde kaynağının yeri olduğu için ülkedeki birçok alan için iş istihdamı sağlar.

12.Ormanlar ülke savunması için de çok önemlidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uydudan birçok fotoğraf çekilebilmektedir. Ormanlar bu gibi durumlarda bir engel oluştururlar. Askeri alanların genel anlamda ormanlık arazide olmalarının temel nedeni güvenlik gereğidir.

13. Oluşabilecek su taşkınlarının yani sel gelmesinin önlenmesinde de yine ormanların önemi çok büyüktür.

14. Ormanlık alanlara yağmurlar çok daha fazla yağarlar. Bu sayede yağan yağmur aynı yerde toplanarak kaynak suyu olarak kullanılmasına olanak verir.

15.Ormanlık alanlar yazın buharlaşmanın önüne geçerek oluşabilecek su kaybını da en aza indirir.

Sonuç olarak yukarıda maddeler halinde sıraladığımız yararlara bakarak ormanların insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığınızı umuyorum. Bu nedenle bu ormanların yok edilmesi tüm canlılar için tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Buradan yola çıkarak hem kendimizin hem de gelecek nesillerin yaşamlarını risk etmemek için ormanlarımıza sahip çıkalım.

Yorumlar