NETWORK MARKETİNG NEDİR? NE İŞE YARAR?

Bir ürünü üretmek kadar o ürünü satmak yani başka bir deyişle pazarlamak da o denli önemlidir. Bu sebeple yıllardır birçok satış tekniği uygulaması bulunmaktadır. İşte bu satış yöntemlerinden Netwok marketing 21.yy’ın ticaret sistemi olarak kabul görmektedir.

Network marketing temel amacı her ölçekteki firmanın müşteriye daha kolay ulaşıp kendine sadık müşteri ve çalışan kazanmak ve bu amaçla satışarını arttırmak için kullandıkları doğrudan satışın geliştirilmiş bir kazanç sistemidir.
NETWORK MARKETİNG NEDİR? NE İŞE YARAR?
Network marketing pazarlama sistemi olmasına rağmen kapı kapı ürün satışının zorunlu olmadığı bir modeldir. Ve tavsiye mantığına dayanmaktadır. Yani siz bir ürünü kullanıp memnun kalırsanız bu ürünü etrafınıza tavsiye edersiniz. Bu şekilde o kişinin satışlarının artışı sağlanmış olur. Bunun dışında bu sistem bir ekip işidir. Yani burada asıl para kazanmma metodu ekibinizde bulunan kişilerin yaptıkları ciro üzerinden kazanılan paradır.

Peki, daha öncede bahsettiğimiz doğrudan satış nedir?

Doğrudan satış; bir mal veya hizmetin müşteriye karşılıklı olarak genel anlamda evlerde ya da normalde satış yapılamayacak yerlerde anlatılarak yapılan satış yöntemine denir.
Bu yöntem kişilere ek gelir sağlamakla birlikte, yeni insanlarla tanışıp farklı bir çevre edinme, kendi işini kurarak ekonomik özgürlük sağlamak, emeklilik gibi birçok avantaj sağlar. Birçok ev hanımı bu sayede evinin geçimine katkı koymuş ve kendilerini bu sayede daha farklı bir noktaya taşımışlardır.

Bugün ülkemizde en yaygın network marketing şirketleri nelerdir?

Amway, Avon, Agel, Biobellinda, Calivita, Dione, EMS(Erol Marketing Sistem), Ffi, Forever living, Gdi, Herbalife, Oriflame, Unicity en çok bilinen şirketlere örnek olarak gösterilebilir.

Şirketler neden Network marketing sistemi kullanırlar?

Günümüz de şirketlerin network marketing sistemini kullanmalarının nedeni küçük yatırımlar yaparak düşük maliyetlerle binlerce kişiden oluşlan bir dağıtım sistemi oluştururlar. Bu sistemin maliyeti distribütörlere ödediği prim ve iskontalardan ibarettir. Üstelik pazarlama yöntemi olarak Network pazarlamayı tercih eden bir şirket, geleneksel anlamda satış yapan bir firmanın asla ulaşamayacağı en uzak kasaba ve köylere kadar ulaşma olanağı bulmuştur. Çünkü herhangi bir yerde bir tane dispristör olması bu satış için yeterlidir. Şirket de bu sayede o yere ulaşmış olmaktadır.

Network marketing ile kazanç metotları hangileridir?

Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız dört temel metodu vardır. Bunlar,

1)    Binary metodu
2)    Breakaway metodu
3)    Matrix metodu
4)    Unilevel metodu

Yorumlar