Nelson Mandela Kimdir,Hayatı(Yaşamı)Hakkında Bilgiler

Nelson Mandela Kimdir; Geçtiğimiz günlerde dünya, son zamanların gelmiş geçmiş en önemli aktivistlerinden birisini kaybetti. Devlet adamı, politikacı, avukat, sosyal eylemci ve barış eylemcisi kelimeleri onu tanımlayan kelimelerden sadece birkaçı oluyor. Fakat Mandela’yı Afrika insanı, kahramanlarından biri olarak görmekte.
Nelson mandela, siyah-beyaz ayrımcılığına karşı çıkan ve bunun için çalışmalar gösteren biri olarak tanınır. Ayrımcılık karşıtı görüşü ile öne çıkan aktivist, 18 temmuz 1918 yılında Güney Afrika Mvezo’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Nelson Rolihlahla Mandela olan ünlü politikacı üniversite eğitimini Fort Hare Üniversity College’da almıştır. Siyasetle burada tanışan ve iç içe olan mandela, öğrenci olaylarına karıştı ve okuldan uzaklaştırıldı.

“Transvaal” adlı yere giden nelson mandela, burada bir süre polis görevinde bulunduktan sonra eğitimini tamamlamak için Witwaterstrand Üniversitesinde hukuk fakültesini okudu ve güney afrikanın ilk siyah avukat unvanına sahip oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra afrika ülkelerinin kaderini değiştirmeye kendini adayan mandela, 1962′de bu yola baş koydu ve destek aramaya başladı. İngiltere’ye kadar giden politikacı, afrika ülkeleri için silah ve para yardımında bulundu. Bu onun başını derde soktu ve ciddi suçlamalar sonucunda ülkesinde yargılandı. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan mandela, siyahi insanların en büyük savunucularından biri olarak ön plana çıktı. Fok adasında 27 yıl hapis cezası çektikten sonra 1990 yılında De Klerk tarafından özgürlüğü geri verildi. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra siyahların özgürlüğü için demokratik ve yaşanabilir ortam için mücadelesine devam etti. 10 Mayıs 1994 yılında güney afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı seçilen mandela, görevini 1999 yılına kadar sürdürdü.

Evlilikleri

Birinci evliliği;
Mandela ilk evliliğini 1944 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmış, 13 yıllık evliliklerinde Madiba Thembekile (Thembi) (1946-1969) ve Makgatho Mandela (1950–2005) adında iki erkek ve isimleri Makaziwe Mandela (Maki; 1947 ve 1953) olan iki kız çocukları olmuştur. İlk kız çocukları 9 aylık iken öldüğü için ikincisinin adını da onun anısına aynı koymuşlardır. İlk oğlu Thembi 1969 yılında trafik kazasında öldüğünde Robben Adası'nda mahkum olan Mandela'nın cenazeye katılmasına izin verilmemiştir.

İkinci evliliği;
İkinci eşi Winnie Madikizela-Mandela, Nelson Mandela ikinci kızları Zindzisva'nın doğumundan 18 ay sonra Robben Adası'na gönderildikten sonra siyahilerin liderliğini üstlenmiştir. Mandela 1990 yılında hapisten çıktıktan sonra eşi adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılanmış ve 1996 boşanmalarına sebep olmuştur.

İlk kızları Zenani, Svaziland prensi Thumbumuzi Dlamini ile evlenmiş, ve bundan sonra babasını hapiste ziyaretine izin verilmemiştir.

Üçüncü evliliği;
Nelson Mandela üçüncü evliliğini 80. doğum gününde Graça Maçhel ile yapmıştır. Graça Machel eski Mozambik başkanı Samora Machel 1986 yılında uçak kazasında öldükten sonra dul kalan eşidir.

Aldığı ödüller;
1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Afrika Ulusal Kongresi Başkanı Nelson Mandela'ya verildi. Mandela başlangıçta ödülü kabul etmedi[2][3]; ancak daha sonra fikrini değiştirip ödülü kabul etti.[4] Mandela'ya 1962'de Lenin Barış Ödülü, 1979'da Nehru Ödülü, 1981'de Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1983 'te UNESCO'nun Simon Bolivar Ödülü verildi. 1993'te De Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

Hiç yorum yok