Natron Gölü ve Özellikleri Nelerdir?

Natron gölünü duymuşsunuzdur evet ilgin olmasının yanısıra özelliklerini okuyunca şaşıracaksınız. Öncelikle natron gölü nerede sorusunu cevaplayalım Afrika, Tanzanya bölgesinde bulunmaktadır. Suyu aşırı miktarda soda ve tuz içermektedir nedeni ise Tanzanya'da bulunan Ol Doniyo yanardağıdır.
Natron Gölü ve Özellikleri
Natron gölünün içine düşen canlılar heykelleşmektedir. Adeta canlıların cesetleri doğal yolla mumyalanmaktadır ilginç gelebilir.

Evet ilk duyduğunuzda ilginç gelmektedir suyun içersindeki aşırı soda ve tuz oranı gölün suyunun asit ve baz değerinin yüksek olması göle düşen canlıların cesetleri bozulmadan kalmasını sağlıyor. Natron gölünde bir çok canlı hayatını devam ettirmekte iklim şartlarına adapte olan canlılar hayatlarını sürdürmekteler. Fakat gölün yakın çevresinde pek canlı yaşamadığı söylenmektedir.

Natron gölünün özellikleri

Ölen canlıların cesetleri gölün suyuna temas etmesi sonucu mumyalanmaktadır nedeni ise göldeki suyun pH değerinin fazla olmasıdır. pH nin açılımı ise asit ve baz değeridir. Bu gölün suyuda asit ve baz değeri 10.5 seviyede olması bilimsel açıklamada ise aşırı yüksek alkalin yaşam alanı denmektedir. Ayrıca sudaki sodyum ve karbonat oranı aşırı fazla olaması ölen canlıların cesedinin mumyalanmasını sağlamaktadır.

İlginç özellikleri bulunan natron gölüne canlı bir insan girmiş olsa derisi ve gözleri yanmaktadır ancak canlı olmayan ceset sokulduğunda mumyalanmaktadır. 1950 yıllarında keşfedilmiş olması gölün doğallığı bozulmamış olmasıdır. Suyun sıcaklığı yaklaşık 41 dereceye kadar çıkmaktadır bu demektirki natron gölü termal özellikli bir göldür.

Leicester Üniversitesi Ekoloji Bilim Dalı Başkanı David Harper natron gölünü 4 kez ziyaret etmiştir. David Harper'in yaptığı araştırmalar sonucunda açıklamaları ise ilginçtir canlıların göle az uzak mesafeye düşmesi sonucu kısa sürede çürüdüklerini ve suya temas eden canlıların ise bedenlerinin yıllarca bozulmadığını söylemektedir.

Yorumlar