MISIRIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Mısırın birçok zararı ve faydası vardır. Mısır özellikle sıcak havalarda zevkle tükettiğimiz bir besindir. Mısırın birçok faydası olduğu gibi birçokta zararı vardır.
MISIRIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?
Mısır vücudumuzun ihtiyacı olan magnezyum, demir, kalsiyum açısında oldukça zengin bir besindir. Mısır doymamış yağ içerir ve oldukça iyi bir potasyum kaynağıdır. Mısır tahıl ürünlerine giren bir besindir.

Mısırın Zararları Nelerdir?

Mısır kalorisi yüksek bir besin grubudur. Fazla tüketimi vücudumuzda yağlanmaya sebep olma ihtimali yüksektir. Mısırın kan şekerini yükseltici özelliği olduğundan kan şekerini aşırı derecede yükseltebilir. Her besinde olduğu gibi aşırı mısır tüketimi şişkinlik ve vücudumuzda bize rahatsız veren gaz birikimine neden olabilir.

Her besinde olduğu gibi aşırı mısır tüketimi mide sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Aşırı mısır tüketimi dişlerimizin arasında kaldığından dolayı bizi rahatsız eder ve daha kötüsü diş sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı mısır tüketimi hazımsızlığa yol açabilir. Mısır yemekten astım hastalarının uzak durması şarttır. Mısır astım hastalığını tetikleyebilir.

Mısırın faydaları nelerdir?

Mısır göz sağlığı açısından olumlu bir etkiye sahiptir. Mısır kilo aldırdığını söylediğimiz gibi vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadar mısır tükettiğimizde mısırın kilo vermemize yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Mısırın vücudumuza enerji verdiğini söylemek mümkündür.

Mısır diyabet hastalığına faydalı olduğu birçok bilim adamı tarafından kanıtlanmıştır. Mısırın kalp sağlığını olumlu yönden etkilediğini söylemek mümkündür.

Mısır A vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir.  Bu nedenle mısır  insan cildi ve saç sağlığı açışından oldukça faydalı bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Mısır kadınların gebelik döneminde rahatça mısır tüketebilir. Fakat kan basıncında artış yaşanırsa mısır tüketimine ara verilmesi gerekir.

Mısırın bağırsak üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Mısır lif açışından zengin bir besindir. Lifli yiyecekler metabolizma hızımızın artmasına yardımcı olur. Metabolizma hızımızın artmasıyla boşaltım sistemimiz hızlanır.

Mısır yerken nelere dikkat etmeliyiz?

Fazla mısır yemenin kilo alımına sebep olduğunu bilinir. Eğer mısırı dışarda bardak şeklinde tüketeceksek yanında mayonez, ketçap, tuz ölçülerine dikkat etmek daha doğru olacaktır. Mısır diğer besinler gibi ölçülü bir şekilde tüketildiğinde faydalıdır.

Yorumlar