MOSKOVA ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Moskova şehri Rusya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir dünyada en iyi metro sistemine sahip olup, aynı zamanda dünyanın en pahalı şehri olarak seçilmiştir. En çok milyarderlerin yaşadığı şehirdir. Kışın sıcaklık -20 derecelere kadar düşer, yazın 20 derecelerdedir.
MOSKOVA ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Moskova Rusya için hem kültür hem spor hem de sanat açısından merkezdir. Moskova da mimari eserler ön plandadır. Eğitim, öğretim ve bilime çok önem verilir. Okuryazar oranı yüksektir. Kızıl Meydan, Bolşoy Tiyatrosu her yıl turist akınına uğrar. Halk okumaya önem verir.

Tarihine sahip çıkar. Kültür ve sanat başkenti olan Moskova Kurtarıcı İsa Katedrali ile turistlerin ilgisini çeker. Gösterişli katedrallerin görülmesi adına Moskova yurtdışı seyahatleri denildiğinde ön plandadır.

Moskova denildiği zaman akla gelen duraklar Kremlin, Kızıl Meydan, Güvercin Tepesi, Moskova Metrosu, Maksim Gorki parkıdır. Bale ve film denildiğinde Moskova başı çeker. Gündüz yaşamının hareketliliği gece hayatında da sürer. Barlar, gece kulüpleri son derece revaçtadır.

Lenin'in mumyalanarak korunduğu Lenin Müzesi gezip görülesi yerler arasındadır. Kızıl meydan ise Rus tarihi açısından farklı bir özelliğe sahiptir. Klasik müzik denildiğinde Moskova öncüdür.

Moskova da Ne Yemeli ve Nesi Meşhurdur?

Dünya mutfaklarından da örnekler sunabilecek olan Moskova mutfağı her damağa uygun lezzeti sunabilir. Votka popüler içeceğidir. Çok sayıda kahve çeşitleri hâkimdir. Sushi olmazsa olmazdır. Moskova da yemekler pahalıdır. Dondurma Ruslar da yaz kış yenen bir yiyecektir. Vazgeçemedikleri bir başka yiyecek kreptir.

Moskova da Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rusya Moskova da bulunma dönemi içerisinde pasaportsuz dolaşılmamalıdır, İngilizce konuşma söz konusu değildir, kimse bilmez, kapkaça karşı dikkatli olmak gereklidir.

Moskova dünyada gidip görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. Hem alt yapısı hem de mimari farklılığı sebebi ile mutlaka gezip görülecek yerler arasındadır. Moskova pahalı bir şehirdir ancak her şeye rağmen turist çekmeyi başarır. Rus vatandaşı olunsa dahi ikametgâh yoksa 3 günden fazla kalış izni yoktur. Yani Moskova da Moskovalı olmak gerekiyor.

Moskova şehri için açık hava müzesi ifadesi yakıştırmak yanlış olmaz. Eski medeniyetlerden bir sürü eserler barınmaktadır. Tarih kokan bir şehirdir. Kızıl Meydandaki alışveriş merkezi son derece gösterişli olup alışveriş adına turist çekme özelliği olan bir yerdir. Moskova şehri günü 24 saat yaşamayı bilen bir şehirdir. Trafiği olan bir şehirdir. 12 milyonu aşan bir nüfusu olup en görkemli şehirlerden biridir.

Yorumlar