Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda adını sık duymuş olduğumuz kefirin kökeni Kuzey Kafkasya'ya dayanmakta ve süt ürünü olması sağlıklı yaşamın sırrı olarak tanımlanmaktadır. Kuzey Kafkasya'dan tüm Dünya'ya yayılmış fermente süt ürünü keçi, inek ve koyun sütünün mayalanmasıyla ortaya çıkmıştır.
Kefirin Faydaları Nelerdir?
Rahatlatıcı olması tadı ise ayranlı sodaya benzeyen ve görünüşü ise bozaya benzeyen kıvama sahiptir. Yapılan araştırmada ortaya çıkan verilerin şaşırtıcı olması sağlık açısından oldukca faydalı olduğu ve adeta gençlik iksiri olarak tanımlanması Kafkasya'dan tüm Dünyaya yayılmıştır.

Normal yoğurtta probiyotik bakteri 2 adet bulunurken kefir'de ise 25-30 adet bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Özellikle Kuzey Kafkasya'nın dağlık bölgelerinde otlayan keçilerin sütünden yapılması Kafkasyalıların uzun yıllar yaşamasının nedeni olduğu belirlenmiş.

Sağlık açısından sayamayacak kadar yararları olması popilerliğinin artmasına neden olmuştur. İsterseniz kefirin sağlık açısından ne gibi faydaları vardır bakalım.

Kefirin başlıca faydaları nelerdir?

-Metabolizmanın devamlı yenilenmesini sağlamamaktadır.

-Sindirim rahatsızlıklarını iyileştirmesi özelliklede ülsere iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemini düzene sokar.

-Pankreas ve mide organlarının salgılarını artırmaktadır.

-Sakinleştirici etkisi sayesinde uyku bozukluğu, hiperaktivite ve depresyonla mücadele eder.

-Zihinsel dingillik sağlaması ve zeka gelişimini olumlu etkiler. 

-Probiyotik bakteriler içermesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

-Hormonlara etkileri saymakla bitmiyor nedir bunlar; Üreme hormonları, mutluluk hormonu, adrenal hormonları üzerindeki etkileri azımsanmayacak kadar etkilidir.

-Kilo almayı önleme etkisi sayesinde diyet için önemini ortaya koymaktadır.

-Sindirim sistemimizde bulunan faydalı bakterilerin çoğalmasını ve bu sayede bağışıklık sistemininde güçlenmesini sağlamaktadır.

-Bağırsaktaki zararlı maddelerin kan dolaşımına geçmesini azaltmakta ve aynı zamanda bağırsak vitaminlerini üretmesine yardımcı oluyor.

-Halsizlik ve kronik yorgunluğa olumlu etkileri vardır.

-Çağımızın vebası kansere yakalanma riskini yüzde 55 kadar azaltmaktadır. Ayrıca tümör oluşumunu engellediği ve var olan kişideki tümörün ilerlemesini azaltmaktadır.

-Meme kanserli hastaların kemoterapi görmesi sonucunda oluşan ishal, bulantı, kusma ve ağrıların azaldığı yapılan testler sonucu ortaya çıkarılmıştır.

-Kefirin içeriğinde bulunan mineral selenyum, antioksidatif etkisini hücreler üzerinde göstermektedir. Ayrıca selenyum'un kalp hastalıklarınıda önlediği görülmüştür.

-Gençlik iksiri denmesinin nedeni ise yaşlanmayı yavaşlatma etkisi bulunmasıdır.

Yorumlar