Heyelan Nedir, Nasıl Oluşur ve Nasıl Önlenir

Bir Diğer Doğal Afet Heyelan: Bir diğer ismi de toprak kayması olan heyelan, zemini kaya parçasından oluşan yada doldurma malzemeden oluşan yamacın, yerçekimi, eğim yada su gibi çeşitli yollardan dolayı aşınması ve bunun sonucunda aşağı yada dışa  doğru hareket etmesine denilmektedir.
Heyelan Nedir, Nasıl Oluşur
Bazı heyelanlar büyük bir hızla gerçekleşirken bazıları da yavaş bir şekilde bu doğa olayını gerçekleştirir. Dünya genelinde çok yaygın görünen bu olay ülkemizde de sıklıkla yaşanmaktadır.

Türkiye'de özellikle Doğu Karadeniz'de sıklıkla heyelan yaşanmaktadır. Nedeni de bu bölgenin yer şekillerinin oldukça aşınmaya uygun olmasıdır. Heyelan oluşumunun en önemli nedeni yerçekimi etkisidir.

Yer çekiminin etkisiyle kayalıklar yada buna benzer şekiller bozulmalara uğrarlar ve çatlaklar oluştururlar. Bildiğiniz üzere heyelanın oluşmasında su faktörü çok önemlidir. Yağmur suları veya kar erimeleri belli bir su kütlesini oluşturur.

Bu sular  da bu çatlakların içerisine girerek yayılma alanı bulur ve bu sayede yamaçlarda yumuşamalar başlar. Yumuşama başladıkça yamaçlardaki yüzerler aşağıya doğru kopmak için eğilim göstermeye başlarlar. Bunun sonucunda da heyelan dediğimiz doğa olayı oluşur.

Tanımından ve oluşumundan bahsetmiş olduğumuz heyelan olayının şimdi de son aşamasına geçiyoruz. Heyelandan korunma yolları. Burada yapılacak ilk olan şey dik eğimli arazilerin bitki örtüsünce korunmalarıdır. Doğal bitki örtüleri tahrip edilmemeli ve tahrip edilmişse de yerlerine ağaç dikilmelidir. Yüksek yamaçlara teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalıdır.

Eğim azaltılsa ve ağaçlandırma yapılsa bile heyelan olmaya devam edecektir. Bu durumda yapılacak en mantıklı şey ise yamaçların diplerine su kanalları açmaktadır.

Bu sayede parçalar yumuşayacak ve heyelan riski azalacaktır. Heyelan ülkemizde de çok sıklıkla görüldüğü için yapılacak olan diğer bir çalışma da heyelan olma riski taşıyan alanlara duvarlar örülmelidir. Bu sayede yolların güvenliği sağlanmış olur.

Yorumlar

Yorum Gönder