Hareket Sisteminin Sağlığı İçin Ne Yapılmalıdır?

Hareket sisteminin sağlığı için, denge sistemine önem vermek gerekir. Bütün vücut ağırlığını taşıyan iskelet sistemine, gereğinden fazla yüklenmek hareket sisteminde bazı rahatsızlıklara neden olacaktır.
Hareket Sisteminin Sağlığı İçin Ne Yapılmalıdır?

Sağlıklı Bir Hareket Sistemi İçin Dikkat Edilecek Hususlar

•    Ağır eşyaları taşımaktan kaçınmak, belli kilonun üstünde yük kaldırılması halinde, ağırlık noktasını ayarlarken, belden değil, dizlerin bükülmesiyle eğilme hareketi yapmak.

•    Bel çevresi ve karın kaslarının geliştirilmesine yönelik sporlar yapmak.

•    Oturuş pozisyonlarında, dik durmaya özen göstermek.

•    Aşırı kiloların verilmesi, bu sayede iskelet sistemine baskı yapacak ağırlığın azalması.

•    Fazla rutubetli yerlerde yaşamaktan kaçınmak.

•    Her türlü diş ve dişeti sorunlarının, zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi.

•    Sırt çantalarını taşırken, tek bir omuza asılmaması, ağırlığı iki tarafa bölecek şekilde sırta asılmalıdır.

•    Hareket sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklar için, mutlaka uzman hekime gitmek önem taşır. Tedavi amacıyla, çıkıkçılara gitmemek önemli hususlardandır. Alanında uzman olmayan kişilerce yapılacak tedaviler, kemiklerde oluşabilecek hatalı kaynamalara sebep olacaktır.

Sağlıklı Bir Hareket Sistemi İçin Spor ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Sağlıklı bir hareket sistemine sahip olabilmek, kemiklerin güçlü olması ile doğru orantılıdır. Yeterli ve dengeli beslenme, hareket sistemi için önem taşır. Bu konuda özellikle D vitamini açısından zengin gıdaların tüketilmesi, kemiklerin kuvvetlenmesine hizmet eder. Kalsiyum zengini süt ve süt ürünlerinin de tüketilmesi önerilmektedir.

Vücudumuzda D vitamini üretmek için, güneş ışığından istifade etmek önem taşır. D vitamini eksikliğinden ötürü çocuklarda raşitizm görülürken, belli bir yaş üzerindeki kesimde ise, kemik erimesi vakaları ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca, düzenli olarak yapılacak spor aktiviteleri de kemiklerin güçlenmesi için önemlidir. Yüzme, yürüyüş ve koşu gibi sporlar, sadece kemik sağlığı için değil, aynı zamanda kas sağlığı için de önem taşır. Spor yaparken, kemik sağlığını tehlikeye sokacak risklere karşı da bazı önlemler alınmalıdır.

Dizlik takılması ve bazı sporları yaparken kask takılması gibi detaylara önem verilmelidir Günlük hayatta giyilen ayakkabıların da ortopedik olması önem taşır. Ağırlık noktasını ve dengeyi olumsuz etkileyecek, yüksek topuklu ayakkabıların, uzun süreli kullanımı da sakıncalı görülmektedir.

Yorumlar