GIDA ZEHIRLENMESI NEDEN OLUR? BELIRTILERI VE TEDAVISI NASIL YAPILIR?

Genelde tarihi geçmiş bozulmuş ya da bozulmaya yakın gıdalar tüketildiğinde mide bulantısı ve baş dönmesi belirtiler göstererek gıda zehirlenmesi ortaya çıkar. Gıdalarda oluşan zehirli bakteriler insan sağlığı açısından olumsuz etkendir. Günümüzde bir çok gıda hazır yapılmaktadır bu gıdalardaki katkı maddeleri kısa süre içinde tüketilmediği taktirde bozularak zehirlenmelere yol açar.
GIDA ZEHIRLENMESI NEDEN OLUR? BELIRTILERI VE TEDAVISI NASIL YAPILIR?
Uygun saklama ve son kullanma tarihine uyulmaması gıdalarda bakteri artışı gözlemlenir zararlı bakteriler ise insan sağlığını etkiler. Gıdaların son kullanma tarihine ve nasıl saklanacağına dair bilgileri ürün etiketinden okuyarak olması gerekenleri tüketici mutlaka yapmalıdır.

Gıda zehirlenmesinin bir çok nedeni vardır örneğin son kullanma tarihi geçmiş süt ürünlerini tüketmek gibi ayrıca sebzelerin yetiştirilme aşamasında kullanılan kimyasallarda zehirlenmelere yol açabilir. Örneğin domates yıkamadan tüketirsek üzerinde kalan bakterilerin vücuda girmesiyle gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilir.

Deniz ürünleri, et, yumurta ve süt gibi çabuk bozulan bu gıdalar uygun şekilde saklanmaması halinde zararlı bakteri üretir ve tüketildiğinde besin zehirlenmesine neden olur.

Gıda zehirlenmesine maruz kalan kişi zehirlenmenin boyutuna göre belirtiler değişebilir bu yarım saat, 1 saat, ve 12 ile 48 saat kadar bir süre içinde zehirlenme kendini belli eder değişkenliğin nedeni kulucka süresidir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri

Kişi bozulmuş gıda tükettiğinde ve gıda zehirlenmesine maruz kaldığında halsizlik, üşüme, titreme, ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishal şeklinde belirtiler ortaya çıkar bu belirtiler ise hafif zehirlenmelerde ortaya çıkar. Eğer kişi ağır zehirlenmeye maruz kalmış ise daha tehlikeli belirtiler ortaya çıkar. Saymış olduğumuz belirtiler dışında kişide kalp durması, solunum durması, nabız bozukluğu, nefes darlığı ve bilinç kaybı gibi ciddi belirtiler ortaya çıkar.

Gıda zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Genelde kusma ile kendini belli eder fakat doktor kesin tanıyı koyduktan sonra durumun ciddiyetine göre tedavi süreci başlar. Antibiyotik ve serum tedavisi yapılmakta ayrıca ciddi zehirlenmelerde midenin yıkanması söz konusu olmaktadır.

Hastanın vücudu sıvı kaybetmesi nedeniyle hastaya bol bol sıvı gıdalar tüketilmesi gerektiği önerilir. Gıdaların yıkanarak tüketilmesi, son kullanma tarihine ve uygun şekilde gıdaları saklanma şekline uyulması gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemlerdendir.

Yorumlar