Doktorun Görevleri Nelerdir? Kısaca Bilgi

Tedavi dalında uygulamalar yapabilmek için altı yıl üniversitede okuyan ve başarıyla lisans diploması alan kişiye doktor denir. Bu tanım doktorun tıbbiye bilimindeki karşılığıdır. Genel anlamda belirli bir öğrenim alanında yüksek eğitimi tamamlamış ve uzmanlaşmış kişiye denir.
Doktorun Görevleri Nelerdir? Kısaca Bilgi
Tıp alanındaki doktorlar insanların sağlıklı yaşayabilmesi ve sağlığını sürdürebilmesi için kendisini mesleğine adayan ve insan hayatı için çalışan kişilerdir. Bu nedenle doktorluk mesleği çok kutsal mesleklerden birisidir. Doktorların bazı görev ve sorumlulukları vardır. Doktorun görevleri;

Doktorun Görevleri

1-     Polikliniğine gelen hastayı güler yüzlü bir şekilde karşılayarak sabırla hastanın şikayetlerini dinlemek.

2-     Şikayetleri doğrultusunda fiziki muayene yaparak gereken tedaviyi uygulamak.

3-     Toplumu bulaşıcı hastalıklara karşı bilinçlendirerek bu hastalıkların yayılmasını önlemek.

4-     Hastanın hayatı söz konusu olduğu durumlarda pratik ve doğru kararlar vermek.

5-     Hastaların sağlıklarına kavuşabilmeleri için doğru ilaç tedavisi düzenlemek.

6-     Hastalarına gerektiğinde sağlık ve yaşam ile ilgili danışmanlık yapmak gibi başlıca görevleri vardır. Bu görevler tüm doktorların yapması gereken görevlerdir.

Bir Doktorun Sahip Olması Gereken Karakter Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar ile ilgilenmek ve onlara zaman ayırabilmek büyük bir sorumluluktur. Bu nedenle iyi bir doktor olabilmek için bazı karakteristik özellikleri taşımak gerekir. İyi bir doktor, sabırlı, çalışkan, kendini geliştirmeyi seven, sır saklayan ve hasta mahrumiyetine özen gösteren, güler yüzlü, anlayışlı, dinlemeyi bilen, pratik ve hızlı kararlar alabilen, insan sever, deontoloji kurallarına bağlı, kibirlenmeyen ve ileri görüşlü olmalıdır.

Özellikle iyi bir cerrah olabilmek için bu özelliklerin hepsinin bulunması gerekir. İnsan hayatı söz konusu olduğu için doktorlar genellikle kendilerinden özveride bulunarak ilk önce hastalarını düşünürler. Genellikle hastalarının durumu her zaman ön plandadır.

Doktorların En sık Kullandığı Aletler Nelerdir?

Tıp dünyasında daha iyi ve kesin bir tedavi sağlanabilmesi için bölümlere ayrılmıştır. Her bölüm için doktorların kullanmış olduğu araç ve gereçler vardır. Ancak doktorların olmazsa olmazı olan ve mutlaka kullanması gereken belirli bazı aletler bulunur. Bu aletler, steteskop, beyaz önlük, maske, bone, eldiven dil basacağı, otoskop, kalp elektro cihazı, göz ışığı gibi aletlerdir. Bu aletler her doktorun polikliniğinde hasta muayene ederken kullanmış olduğu rutin aletlerdir.

Yorumlar

Yorum Gönder