Çocuğun uykudan ağlayarak uyanması

Evebeynler için oldukca zor olan çocukların gece uykusundan ağlayarak kalkması durumu aslında bebeklerin ve çocukların genelinde belli yaşlarda görülen bir durumdur.
Çocuğun uykudan ağlayarak uyanması
Uyku terörü hiç duydunuzmu bilmem benim çocuğumda gece uykusundan ağlayarak kalkıyordu 8 yaşına girdikten sonra azaldı şuan tamamen bu sorun ortadan kayboldu diyebilirim.

Belki yaşamışsınızdır şunuda belirteyim çocuğum benle yattığı zaman gece uykusundan ağlayarak uyanma durumu olmuyordu yanlız yattığında oluyordu bazen her gün bazende haftada 3-4 gün gibi oluyordu.

Çocuğum geceleri ağlayarak uyanıyor?

Uyku terörü genelde 3 ve 7 yaş arasında yoğunlukla görülür. Eğer çocuğunuz uykusundan ağlayarak kalkıyor uykudaymış gibi hareketler yapıyorsa sizin çocuğunuzda var demektir.

Başlıca belirtileri

Gece uykusunda ağlamak en belirgin belirtisidir. Ağlamanın yanı sıra kabus görmüş gibi hareketler yapar.

Siz çocuğu kucağınıza alsanızda sizi tanımayacak ve ağlamaya devam edecek ağlarkende bazı şeyler sayıklayacaktır. Evet başlıca belirtiler bunlar ben yaşamış birisi olarak sizleri bilgilendirmek için bu yazımı hazırladım.

Bu durumlarda panik yapmadan haraket etmek gerekir çünkü çoğunuz hala uykuda olduğu için onu korkutarak uyandırabilirsiniz. Çocukların sıçraması ani korkmaları iyi değil onlarda kalıcı istenmeyen durumlar bırakabilir.
Uykudan ağlayarak kalkan çocuğa sakince yaklaşın ve kucağınıza alın içinizde bildiğiniz duaları okuyarak çocuğun sakinleşmesini sağlayabilir.

Uykusundan ağlayarak uyanan çocuğa okunacak dua ise Beled Suresi (90)
“Üîzüke bi kelimâti’llahi-t-tâmmeti min külli şeytanin ve hâmmetin ve min külli aynin Lâmmetin.”(Beled Suresi (90)
Anlamı
"Allah sizi; şeytanların,zehirli mahlukların ve nazarı değen gözlerin şerrinden,eksiksiz kelamının yüzü suyu hürmetine korusun."
Bu duayı devamlı okursanız çocuğunuz uykusunda sebebsiz ağlamalardan kurtulur. Bu durum 3 ve 7 yaşlar arasında sık görülür yaş ilerledikce azalır 9 yaşlarında tamamen yok olur. Yani anlayacağınız budurum gayet normal olduğu için panik yapmaya gerek yoktur emin olun zamanla kendiliğinden kaybolacaktır.

Uyku terörü için neler yapılabilir

Çocuğunuzun izlediği çizgi filmleri takip ederek şiddet içerikli çizgi film kanallarını silmeniz işe yarayacaktır. Çünkü izlediği çizgi filmlerdeki şiddet içeren sahneler bilinç altında kalıyor ve gece uykusunda yapma, etme, geliyor gibi sayıklamalar oluyor.

Çacuklarınız yanınızdayken kesinlikle şiddet içeren filmler izlemeyin yani kısaca etkileneceği hiç birşey izlemeyin ve yapmayın. Korkulacak bir şey yok 9 yaşlarında tamamen yok olacaktır umarım bu yazım derdinize biraz olsun şifa olmuştur.

Yorumlar