BAMBU AĞACININ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI KISACA

Kullanımı çok eski tarihlere dayanan bambu ağacının yaklaşık 1.200 türü bulunmaktadır. Bambu türleri her ne kadar birbirlerinden farklı görünselerde familyası buğdaygillerdir. Bambu ağacının boyu 40 metreye kadar bulabilmektedir. Özellikle Asya, Afrika ve Amerika bölgelerindeki tropik iklimlerde yetişmekte fakat insanların çok işine yaraması nedeniyle dünyanın bir çok bölgesinde yetişmekte ve teiştirilmektedir.
BAMBU AĞACININ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI KISACA
Bambu ağacının diğer adı ise kamıştır. Ülkemizde bazı bambu türleri bataklık bölgelerde yetiştirilerek bataklığının kurutulması amacında kullanılır. Kullanımı özellikle Çin ve Japonya da daha yaygındır. Bazı filmlerde bambu bitkisinden yapılan evleri görmüşsünüzdür.

BAMBU AĞACININ ÖZELLİKLERİ

Bambu kamışının ortası boş olmakla boğum noktaları ise doludur. Gövdeleri odunsudur. Yaprakları ise şeride benzer ve bölmelere sahiptir. Bambu kamışları soğuga dayanıklıdır çiçekleri kurumaya yakın açar ve çiçek açımı sonrası kurur. Kökleri ise toprak altında şişlik yapar ve sulu bölgelerde fazla toprağa gerek kalmadan suyla temas etmesi sonucu yetişebilir.

Bambu bitkisinin kullanım alanları ise çoktur. Ülkemizde pek fazla yararlanılmasada yinede bazı yapı malzemelerinin yapımı için kullanılmaktadır.

BAMBU AĞACININ KULLANIM ALANLARI KISACA

Sandalye, parke, havlu ve flüt yapımında kullanılsada Çin ve Japonya ülkelerinde mızrak, ok ve tuzak yapımında da kullanılmaktadır. Asya ülkelerinde yaygın ve kullanım alanları daha çeşitli olduğu için bambu ağacı dendiğinde akla ilk gelen yerler Asya ülkeleridir. Ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilmekte olan bambu kamışının çeşiti fazla olması sadece süs bitkisi olarak yetiştirilmemesi gerektiğini bilmeliyiz.

Kağıt yapımında da kullanılması ileride bambu bitkisinin daha çok yetiştirilerek kağıt ihtiyacını bambu ağacından sağlanmasıda önemlidir. Çünkü kağıt ihtiyacı için milyonlarca ağaç kesilmekte ağaçlar her ne kadar özel yetiştirilsede aralarında kaçak kesilenleri yokmudur heleki bizim ülkemizde.

Yorumlar