ALBATROS KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ VE YAŞAMI

Albatros kuşları dünyanın en büyük kuşları olarak bilinmektedir. Görünüm olarak martıyı andıran deniz üzerinde saatlerce uçma özelliğine sahip avcı kuşlardandır. Dünyanın en büyük kuşu olmasının sebebi kanat uzunluklarının çok büyük olmasıdır. Kanat uzunluklarının büyük olması özel bir kuş olduğunun göstergesidir. Ayrıca özel kemik sistemi vardır. Bu özelliği sayesinde saatlerce gökyüzünde uçabilmektedir.
ALBATROS KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ  VE YAŞAMI

Albatros Kuşunun Fiziksel Özellikleri

Bu kuşların gövdeleri  beyaz renkli ve kanatları siyah renklidir. Çok nadiren de olsa gri veya siyah olanları da vardır. Ama genel olarak beyaz renklidir. Vücut yapılarında omuz kilidi özelliği vardır. Bu özellik sayesinde kanatları açık bir şekilde sabit olarak uzun süre durabilmektedirler. Ayrıca bu şekilde enerji kaybı da yaşamazlar. Bu kuşların en ilginç özelliklerinden biri de su da uyumalarıdır.

Sürekli gökyüzünde uçmalarına rağmen karaya indiklerinde hemen havalanamazlar. Havalanmaları için uzun bir koşmaları gerekir.  Beslenmelerini denizden sağlarlar. Deniz üzerinde avlanma yaparlar.

Çok uzun ömürlü yaşayan kuşlardır. Ortalama yaşam süreleri 30 yıl olarak bilinmektedir. Fakat bazı türlerinin 60 yıla kadar yaşadığı da bilinmektedir. Bu kuşun en ilginç özelliklerinden bir diğeri de karaya sadece üreme dönemlerinde inmeleridir. Yumurtlama döneminde sadece 1 tane yumurta yaparlar. Dişi ve erkek arasında çok uyumlu bir ilişki vardır. Kuluçkaya ortaklaşa olarak yatarlar. Yumurtaların renkleri beyazdır.

Albatros Kuşunun Bilinmeyen İlginç Yanları ve Özellikleri

•         Yavru dünyaya geldikten sonra uzun süre yanından ayrılmazlar ve beslenmesini yaparlar.

•         Midelerinde özel sindirim sistemi vardır. Bu sindirim sistemi sayesinde avladıklarını uzun süre midelerinde saklayabilir ve henüz avlanmaya başlamayan yavrularına getirebilirler.

•         Bir albatros kuşu uçmaya başlamadan önce beslenmesinden dolayı anne babasından bile daha iri duruma gelir. Uçmaya başladıktan sonra biraz zayıflamaya başlarlar.

•         Albatros kuşları ilk uçuşlarını yaptıktan sonra yıllarca karaya konmazlar. Yıllarca uçma özelliğine sahiptirler.

•         Albatros kuşları âşık ve yalnız kuşlar olarak şiirlere bile konu olmaktadır. Çünkü eşi ile uyumlu bir kuştur. Eşini bulduktan çiftleşme ve kuluçka dönemi sona erdikten sonra yolarını ayırırlar. Ve tekrar başka bir eş edinmezler.

Yorumlar