UZUN BOYLU VE KISA BOYLU OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Saç rengimiz,göz rengimiz ve boyumuz gibi fiziksel özelliklerimiz bizim değiştiremeyeceğimiz biyolojik ve fiziksel özelliklerimizdendir. Fakat bu özellikler hayatımızı olumlu ve olumsuz anlamda etkilemektedir.

Nasılmı sorusunu aklından geçirenler için aşağıda sıraladım. Gelin hep birlikte inceleyelim,

-    Çekicilik: Yapılan birçok araştırma uzun boylu kadınların ve erkeklerin daha çekici ve cazibeli  bulunduklarını göstermiştir.

Fakat bununla birlikte uzun boylu olmak herzaman iyi olmayabilir. Çünkü kadınlar zayıf ve uzun boylu erkekleri değerlendirmeye alırken daha fazla beklenti içine girebilirler.
UZUN BOYLU VE KISA BOYLU OLMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?
Aynı şekilde uzun boylu kadınlar manken olarak adlandırılsalarda genel olarak orta boy tercih edilir.

-    Hantallık: Vücudumuzu bir araç gibi düşünecek olursak mekanik olarak bir araç ne kadar büyükse onu yavaşlatmak ve çarpmasını önlemek de o denli daha zordur.Ayrıca çarpmanın şiddeti de daha büyüktür.Burdan yola çıkarsak uzun boylu kişiler düşme esnasında daha uzun mesafaden düşecekleri için daha çok zarar görüler ve daha fazla enerji kaybederler.özellikle uzun boylu kadınların düşme esnasında kalçalarını kırmaları daha fazla rsikldiir.

Genel olarak kısa boylu kişilerde bu tür kazalara daha az rastlanır.

-    Para ve güç: yapılan araştırmalar uzun boylu kişilerin daha fazla para kazandığını gösteriyor.Çünkü bu kişilerin fiziksel avantajları liderlik için istenilen büyüklük ve baskınlık özelliklerini taşımasından kaynaklandığı savunulmaktadır.

Ayrıca yine politikada da seçilen liderlerin genel olarak uzun boylu kişilerden olduğunu göstermiştir.
Uzun boy aynı zamanda çocukluk çağında nasıl beslenildiğinin de bir göstergsi olarak kabul edilir.Ve bu kişişikerin daha saplıklı olduğu yaygın bir görüştür. Buda bu kişilerin başarısına katkı sağlar.
Fakat bununla birlikte kısa boylu olup çekici kabul edilen birçok kişide bulunmaktadır.

-    Spor ve atletizm: Sporun birçok branşında  uzun bacaklar kişinin  daha fazla yol almasını sağladığı için avantajlıdır. Uzun boylu sporcular  rakiplerinin üzerinden daha ileriyi gördükleri için doğru yere top gönderme şansları kısa bolulara göre yüksektir.

Bununla birlikte bazı spor dallarında kısa boylu olmak çok daha yarar sağlar. Çünkü kısa uzuvlarda sinir sinyallerinin beyne ulaşması daha çabuk olduğundan kısa boylular daha çevik hareket edebilirler. Bu da çevikliği arttırdığı için birtakım dövüş sporlarında, buz pateni, kayak, jimnastik ve dalgıçlık gibi spor dallarında küçük boy avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

-    Mutluluk: Yapılan araştırmalar uzun boyluların birtakım sıkıntılarla birlikte yinede daha fazla mutlu ve hayattan zevk alma konusunda daha çok şanslı olduğunu gösteriyor. Bunun nedenininde bu kişilerin kariyer ve para kazanma anlamında daha şanslı olduklarından olduğu düşünülmektedir.

-    Sağlık ve uzun ömür: Belki uzun boylular daha mutlu bir yaşam sürsede yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucu kısa boylu kişilerin de daha sağlıklı ve daha uzun züre yaşadıklarını göstermektedir. Bunun nedeninin ise uzun boylu kişilerde daha fazla hücre olmasının ve bu hücrelerin bozulup kansere dönüşme olasılıının daha fazla olmasından kaynaklandığı savunulmaktadır.

Tabiki yukarıda saydıklarımız genel geçer bilgilerden oluşmaktadır. Herkes için geçerli olması mümkün değldir. Bu nedenle bu hayat sizin ve onu nasıl yaşayacağınıza boyunuz değil siz karar verin.

Yorumlar