UYKU GETİREN YİYECEK VE İÇEÇEKLER NELERDİR?

Günümüzde yaşam koşullarının getirdiği stres, zor yaşam koşulları veya birtakım rahatsızlıklar gibi birçok nedenden ötürü zaman zaman hepimizin uykuları kaçmakta ve uykuya geçmekte zorluklar yaşamaktayız.

Bunun için bugünki yazımızda bu sorunu aşmak için kasları gevşetip , mutluluk hormunu ve uykumuzu getirecek hormonları salgılamaya yardımcı olacak yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğim.

Bu yiyecekler ve içecekler sayesinde ilaç kullanmadan derin ve kaliteli bir uykuyu yakalamış olacaksınız.
UYKU GETİREN YİYECEK VE İÇEÇEKLER NELERDİR?

Gelelim uyku getiren yiyecek ve içeceklere,

Papatya çayı: Papatyanın sakinleştirici özelliğini bilmeyen yoktur. Bu yüzden de uyku öncesi içilen papatya çayı rahatlamanızı sağlayarak uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca papatyanın içine nane ve bal katarak bu etkiyi artırabilirisiniz.

Muz: Tıpkı bir uyku ilacı etkisi yaratan müthiş bir besin kaynağıdır. Muz melatonin ve serotonin hormonları salgılarken aynı zamanda içerdiği magnezyum sayesinde kaslarınde gevşemesini sağlayarak uykumuzun gelmesine neden olur.Dilerseniz muzu bir çatal yardımı ile püre haline getirip veya blendardan geçirip muzlu süt yapıp içebilirsiniz.

Ilık süt: Annelerimizin çocukken uyumadan önce bizi uyutmak için süt içirmeleri gerçekten doğruymuş. Süt içindeki triptofan sayesinde üykuya dalmamızı sağlayan etkili bir içecektir. Sütün içine vanilya katarak bu etkiyi artırabilirsiniz.
Hindi: İçinde bulunan tripofan sayesinde uykuya geçilmesini sağlayan bir yiyeciktir. Bunun için uyumadan iki üç saat önce ekmeğin üzerine bir parça hindi eti koyup yemeniz uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır.

Bal: İçindeki şeker beyni olumlu etkileyip uyku getirmektedir. Ilık süt veya bitki çayının içine karıştırarak içtiğinizde daha rahat uyuyacaksınız.

Keten tohumu: Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu doğal bir moral vericidir. Süt veya yoğurt içine katıp yediğiniz takdirde uykuya daha çabuk geçeceksiniz.

Patates: Az miktarda fırında pişirilmişi midenizi yormayacağı gibi içeriğindeki tripofan sayesinde asit seviyesini düşürüyor. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

Yulaf unu: Melatonin içeren yulaf unu en doğal ve en iyi uyku ilaçlarından bir diğeridir.
Badem: Bir avuç badem yerseniz hem tripofan hem de uygun ölçüde içerdiği kalsiyum sayesinde kaslarınızı rahatlatır.

Bunların dışında uyku öncesi ağır yiyecekler tüketmek uykunuzu kaçıracağı için bundan uzak durmalısınız.Ayrıca yine ılık duş uykuya çabuk geçmenizi sağlayan etkenlerden biridir.

Yorumlar