SOĞUK DUŞ ALMANIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Yerinde ve yeteri kadar yapılan soğuk, ılık duşun insan sağlığına ve metabolizmasına olumlu etki ettiği bilim adamları, hekimler tarafından ispatlanmış bir gerçektir. Ancak her şeyin aşırı zarar olduğu gibi sık ve uzun süre soğuk duş almanın da birtakım zararları bulunmaktadır. Soğuk duş almanın faydası veya zararını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
SOĞUK DUŞ ALMANIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Soğuk Duş Almanın Faydaları

•    Soğuk suyla duş alındığı zaman vücut titremeye ve metabolizma hızlanmaya başlar. Bu etki sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

•    İnsan vücudu soğuk suya maruz kaldığında kendini ısıtmak için daha fazla enerji harcamaktadır. Bu sayede de daha fazla yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

•    Depresyona neden olan semptomların hafiflemesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda soğuk suyla banyo yapmak kan akışını hızlandırmaktadır.

•    Soğuk suyla banyo yapmak açık gözenekleri kapatır ve daraltır. Bu yüzden cilt güzelliğini de olumlu yönde etkileyerek cilde parlaklık kazandırır. Aynı zamanda insan soğuk suya maruz kaldığı zaman daha derin nefes alıp vermektedir. Bu sayede de akciğerler açılmaktadır.

•    Soğuk suyla banyo yapmak erkeklerde sperm sayısının artmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle de çocuğu olmayan erkekler için bu yöntem önerilmektedir. Bir diğer etkisi ise soğuk su ile yıkanan vücut uyarıldığı ve rahatladığı için uyku sorunun ortadan kaldırmaktadır.

Soğuk Duş Almanın Zararları

Nasıl ki her şeyin fazlası zararsa soğuk duş almanın da fazlası ve zamansız yapılanı vücuda bazı zararlar vermektedir. Soğuk suyla duş alma sağlık için oldukça faydalıdır. Ancak eğer bunu doktor kontrolünde değil kendi kafanıza göre suyun altında durma sürenizi uzatır, sık sık soğuk duş alırsanız ciddi sağlık problemlerine neden olabilirsiniz.

Sık sık soğuk suyla duş almak, soğuk suyun altında uzun süre kalmak kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere zatüre, grip, omurilik, baş, boyun ağrıları, kas ağrıları gibi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Soğuk su ile duş almanın etkileri ve faydalarının birçoğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Özellikle de yaşlılar, çocuklar deneyeceği zaman mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorumlar